Charakterystyczne zdarzenia - 2005 r.  
 
Pożary
6164
Miejscowe zagrożenia
12893
Alarmy fałszywe
410
  29.12.2005 r. Stalowa Wola
Tuż po godzinie 20. na ul. Staszica doszło do zderzenia czołowego 2 samochodów osobowych: Chrysler oraz Fiat Palio w wyniku czego 6 osób, w tym dziecko zostało rannych. Działania straży polegały na: uwolnieniu zakleszczonych osób z pojazdu, udzieleniu pomocy medycznej, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz uprzątnięciu jezdni. W działaniach ratowniczych udział brało: 2 zastępy JRG - 6 osób.
  26.12.2005 r. Blizne (pow. brzozowski)
O godz. 13:10 w budynku mieszkalno-gospodarczym wybuchł pożar. W chwili przybycia jednostek straży, ogniem objęte było poddasze oraz wnętrze budynku mieszkalnego. Działania straży polegały na podaniu 2 prądów gaśniczych na palący się budynek mieszkalny oraz 2 prądów w obronie zagrożonej stodoły, odłączono dopływ prądu i gazu do budynku. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do usuwania siana i słomy z poddasza budynku oraz rozebrano nadpalone elementy konstrukcji dachowej. W działaniach ratowniczo-gaśniczych udział brało: 2 zastępy JRG - 6 osób oraz 6 zastępów OSP - 29 osób. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.
  22.12.2005 r. Mielec
O godz.. 7.54 w najprawdopodobniej na skutek niedostosowania prędkości pojazdu do warunków atmosferycznych, miało miejsce zderzenie samochodu osobowego z ciężarowym. W wypadku 3 osoby (w tym 1 dziecko) zostały ranne. Działania straży polegały na udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanym, a następnie usunięciu uszkodzonego samochodu z jezdni.
  21.12.2005 r. Warzyce (pow. jasielski)
Przed godziną 5. rano w domu jednorodzinnym doszło do wybuchu gazu. Na skutek eksplozji ranna została kobieta. Wybuch uszkodził ściany w całym budynku. Z powodu groźby zawalenia konstrukcji strażacy zabezpieczyli stemplami strop i balkon. W działaniach udział brali: OSP Warzyce oraz 1 zastęp PSP.
  20.12.2005 r. Nisko (pow. niżański)
Tuż przed godziną 23. został zgłoszony pożar w budynku mieszkalnym. Po przybyciu na miejsce akcji strażacy stwierdzili, iż pożarem objęte jest jedno z pomieszczeń. Cały budynek jest bardzo zadymiony. Strażacy zakładają aparaty powietrzne i wchodzą do płonącego budynku. Natychmiast ewakuują 2 osoby z objawami zaczadzenia. W tym samym czasie prowadzone sa działania gaśnicze. Po stłumieniu ognia i częściowym oddymieniu pomieszczeń znaleziono trzecią osobę - poszkodowany był nieprzytomny. Pomimo natychmiastowej reanimacji, prowadzonej wspólnie z obsadą karetki pogotowia, u poszkodowanego nie udało się przywrócić funkcji życiowych. Na miejscu zdarzenia akcję prowadziły 3 zastępy PSP.
  19.12.2005 r. Pustków Osiedle (pow. dębicki)
O godz. 10:48 na skutek niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze doszło do zderzenia 3 pojazdów: VW Golf, Ford Transit, Mercedes (ciężarowy). W wypadku 1 osoba została poszkodowana. W działaniach brał udział 1 zastęp JRG - 5 strażaków.
  17.12.2005 r. Sędziszów Małopolski
O godz.15.48 na trasie E-40, najprawdopodobniej na skutek niedostosowania prędkości pojazdu do panujących warunków atmosferycznych, miało miejsce zderzenie samochodu osobowego Fiat Seicento z samochodem ciężarowym JELCZ. W wyniku zderzenia jedna osoba poniosła śmierć na miejscu, a dwie zostały ranne. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pomocy służbie medycznej w wydobyciu zakleszczonego pasażera z wraku Fiata.
  08.12.2005 r. Krzemienica (pow. łańcucki)
Tuż przed godziną 13. powstał pożar stodoły i budynku gospodarczego. W chwili przybycia jednostek straży pożarnej pożarem objęte były dachy budynków. Podano 3 prądy wody w natarciu na palące się obiekty i 1 w obronie budynku mieszkalnego. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do usunięcia martwych zwierząt oraz słomy i siana. W działaniach ratowniczo-gaśniczych udział brało: 2 zastępy JRG - 7 osób , 4 zastępy OSP - 24 osoby. Spaleniu uległo: dach na budynku gospodarczym i stodole, sprzęt rolniczy, w ogniu zginęły także zwierzęta. Prawdopodobną przyczyna pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.
  05.12.2005 r. Trzciana (pow. mielecki)
W wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych 3 osoby zostały ranne, jedną z rannych osób było dziecko. Działania straży polegały na udzieleniu pomocy medycznej rannym osobom, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz uprzątnięciu jezdni. W działaniach ratowniczych udział brał: 1 zastęp JRG - 4 osoby
  02.12.2005 r. Machowa (powiat dębicki)
Przed godziną 23. doszło do zderzenia trzech samochodów (dwa osobowe i jeden ciężarowy). Kierujący sam. VW Passat stracił panowanie nad pojazdem na łuku jezdni i wjechał w tył naczepy samochodu ciężarowego jadącego z przeciwka, a następnie zderzył się z samochodem Renault Kangoo, jadącym przeciwległym pasem ruchu (zderzenie czołowo-boczne). W wyniku zderzenia śmierć poniosła pasażerka sam. VW Passat, a kierowcy samochodów osobowych zostali ranni i zabrani do szpitala. Ruch pojazdów został całkowicie wstrzymany. Podjęte działania:
  • wydobyto poszkodowane osoby z uszkodzonych pojazdów i przekazano ratownikom Pogotowia (działania te przeprowadził zastęp z JRG Tarnów przybyły jako pierwszy na miejsce zdarzenia),
  • zabezpieczono, oznakowano i oświetlono teren akcji,
  • odłączono instalacje elektryczne i gazową w pojazdach,
  • zebrano rozsypane zboże ok.0,5t (z uszkodzonej naczepy samochodu ciężarowego),
  • po zakończeniu czynności dochodzeniowych przez prokuratora i policję zebrano rozbite szkło i elementy karoserii, oraz zneutralizowano plamę olejową przy użyciu sorbentu.
Rozbite pojazdy zostały zabrane przez pomoc drogową po czym ruch pojazdów został wznowiony. W akcji udział brały 2 zastępy JRG - 10 osób i 2 zastępy OSP - 11 osób.
  02.12.2005 r. Zaklików (powiat stalowowolski)
Ok. godz. 16.40 doszło do śmiertelnego potrącenia rowerzysty przez samochód osobowy. Po przyjeździe zastępów straży na miejsce zdarzenia ciało mężczyzny znajdowało się pod samochodem. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i oświetleniu terenu akcji dla potrzeb policji. W akcji udział brał 1 zastęp JRG - 3 osoby i 2 zastępy OSP - 12 osób.
  26.11.2005 r. Ropczyce
O godz. 10.20 dyżurny straży odebrał zgłoszenie o pożarze w budynku jednorodzinnym. Po dojeździe jednostki na miejsce zdarzenia w jednym z pokoi znaleziono martwą osobę. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądu wody celem dogaszenia pozostałych zarzewi ognia, następnie oświetlono teren akcji podczas wykonywania czynności dochodzeniowych przez policję. W akcji brał udział 1 zastęp JRG - 4 osoby.
  17.11.2005 r. Nowa Wieś (pow. rzeszowski)
Ok. godz. 11:30 w doszło do zderzenia samochodu Mercedes Sprinter z samochodem Ciężarowym Scania, w wyniku czego 8 osób doznało obrażeń ciała. Kierowca Mercedesa został wydobyty przy użyciu narzędzi hydraulicznych przez strażaków, a pozostałe osoby opuściły pojazdy o własnych siłach. Następnie zabezpieczono miejsce zdarzenia, zneutralizowano plamy oleju i uprzątnięto jezdnię. W działaniach ratowniczych udział brało 5 zastępów JRG - 12 strażaków. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było niedostosowanie prędkości jazdy do warunków drogowych przez kierującego Scanią.
  17.11.2005 r. Lesko
Na ul. Bieszczadzkiej o godz. 00.26 w doszło do dużego pożaru obiektu hotelowego. Po przybyciu na miejsce jednostek straży, pożarem objęta była połowa budynku i część dachu. Działania straży polegały na podaniu 4 prądów piany gaśniczej i 3 prądów wody na pożar, oraz w obronie zagrożonych pomieszczeń. Po lokalizacji pożaru przystąpiono do dogaszania i rozbiórki spalonych części konstrukcji budynku. W działaniach ratowniczo-gaśniczych trwających 11,5 godz. udział brało 5 zastępów JRG - 10 osób oraz 7 zastępów OSP - 25 strażaków. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było zwarcie instalacji elektrycznej.
  16.11.2005 r. Krzemienica (pow. łańcucki)
O godz. 7:45 doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia samochodu osobowego marki VW z samochodem ciężarowym LDV - obydwa samochody zapaliły się. W samochodach śmierć poniosły dwie osoby, a jedna osoba został ranna. Przyczyną zdarzenia była prawdopodobnie nadmierna prędkość samochodu VW. W akcji brały udział 5 zastępów JRG Łańcut - 12 strażaków.
  14.11.2005 r. Haczów (powiat brzozowski)
Ok. godz. 18:.30 w budynku gospodarczym wybuchł pożar. Po przyjeździe pierwszych zastępów straży, pożarem objęta była cała stodoła i zagrożony pobliski budynek mieszkalny. Działania jednostek polegały na podaniu 3 prądów gaśniczych na palący się obiekt i jeden w obronie domu mieszkalnego. Po lokalizacji pożaru przystąpiono do dogaszania, przelewania słomy i siana oraz rozbiórki spalonej konstrukcji budynku. W akcji ratowniczej udział brał 1 zastęp JRG - 6 osób oraz 6 zastępów OSP - 40 osób.
  08.11.2005 r. Lubaczów
O godz. 10.15 w doszło do wybuchu gazu w kuchni budynku wielorodzinnego. W wyniku eksplozji obrażeń doznała lokatorka mieszkania oraz została naruszona konstrukcja ściany zewnętrznej budynku. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ewakuacji lokatorów bloku. Po oględzinach miejsca zdarzenia przez Nadzór Budowlany postanowiono wyłączyć z użytkowania jedynie lokal w którym nastąpił wybuch. W działaniach ratowniczych udział brało 4 zastępy JRG - 8 osób. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia była nieprawidłowa eksploatacja kuchenki gazowej.
  25.10.2005 r. Zbydniów (pow. stalowowolski)
Kierujący samochodem Audi A 8 uderzył w przydrożny słup elektryczny, w wyniku czego 1 osoba poniosła śmierć na miejscu, a 2 osoby odniosły obrażenia. Działania straży polegały na udzieleniu pomocy medycznej poszkodowanym, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz uprzątnięciu jezdni. W działaniach ratowniczych udział brało:3 zastępy JRG - 7 ratowników i 1 zastęp OSP - 4 ochotników..
  24.10.2005 r. Tarnobrzeg
W wyniku zderzenia 3 samochodów osobowych do jakiego doszło na ul. Wiejskiej - trzy osoby zostały ranne. Działania straży polegały na udzieleniu pomocy medycznej poszkodowanym, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz uprzątnięciu jezdni. W działaniach ratowniczych udział brało: 3 zastępy JRG - 8 osób.
  18.10.2005 r. Dąbrówka (pow. łańcucki)
Pięć osób zostało rannych w wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych: Skoda Faworit oraz Fiat 126p. Działania straży polegały udzielono pomocy medycznej poszkodowanym, zabezpieczono miejsce zdarzenia oraz uprzątnięto jezdnię. W działaniach ratowniczych udział brało:1 zastęp JRG - 3 osoby.
  16.10.2005 r. Nowosielec (pow. niżański)
O godz. 17:10 w hali produkcyjnej drewna (suszarni) wybuchł pożar. W działaniach brało udział 7 zastępów PSP - 22 osoby oraz 4 jednostki OSP - 31 osób. Działania polegały na podawaniu środków gaśniczych w natarciu i obronie. Po ugaszeniu pożaru prowadzono prace rozbiórkowe tj. rozcinanie i rozbieranie konstrukcji budowlanych. Spaleniu uległo 50m3 desek, budynek suszarni oraz maszyny: grubościówka dwustronna, wyrówniarka, dwie frezarki, dwie piły tarczowe, elektronarzędzia.
  15.10.2005 r. Mielec
Przed godziną 15. na ul. Wojska Polskiego doszło do pożaru w magazynie półproduktów, którymi był papier nasączony masą bitumiczną do pokryć dachowych. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 3 prądów wody w natarciu, ewakuacji zagrożonego mienia. Spaleniu uległo 20 palet półproduktów oraz instalacja elektryczna w magazynie. W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział 3 zastępy JRG - 9 osób. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było nieprawidłowe magazynowanie nagrzanego materiału.
  13.10.2005 r. Tarnobrzeg
Na Wisłostradzie, o godz. 13.00 doszło do zderzenia czołowego samochodu Renault Laguna z Fordem Transitem. W wyniku wypadku 3 osoby poniosły śmierć na miejscu a 3 zostały ranne.
W akcji trwającej 2 godz. 55 minut brało udział 3 zastępy PSP - 8 ratowników.
Działania ratowników polegały na odcięciu dopływu prądu w samochodach, podaniu piany na samochód Transit, umożliwienie lekarzowi dostępu do dwóch osób znajdujących się w samochodzie Renault po przez rozcięcie karoserii przy użyciu narzędzi hydraulicznych. Po zabraniu samochodów biorących udział w wypadku przez pomoc drogową, uprzątnięto stłuczkę szklaną i zmyto jezdnię.
  08.10.2005 r. Łańcut
Tuż po godzinie 14. na ul. Piłsudskiego doszło do zderzenia czołowego dwóch sam. osobowych: Nissan Primera oraz Kia Pride, w wyniku czego obrażenia doznało 5 osób. Działania straży polegały na ewakuacji rannych ze strefy wypadku, transporcie rannych do karetki, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz uprzątnięciu jezdni.
  07.10.2005 r. Łętownia (pow. leżajski)
O godz. 15:30 doszło do zderzenia sam. Opel Astra z Daewoo Nexia. W wyniku zdarzenia 3 osoby zostały ranne. W akcji trwającej 1 godz. 50 minut brało udział 3 zastępy PSP - 9 ratowników. Działania polegały na: udzeieleniu pomocy przedmedycznej poszkodowanym, zabezpieczeniu miejsce zdarzenia, uprzątnięciu jezdni.
  04.10.2005 r. Mirocin (pow. przeworski)
O godz. 9:13 doszło do zderzenia 4 samochodów osobowych: VW Golf, VW Passat, Toyota i VW Passat. W wyniku zdarzenia 3 osoby zostały ranne. W akcji trwającej 2 godz. 17 minut brało udział: 2 zastępy PSP - 7 ratowników. Działania polegały na zabezpieczeniu terenu działań, odłączeniu akumulatorów, a po czynnościach dochodzeniowych policji zneutralizowano plamę po płynach eksploatacyjnych i uprzątnięto jezdnie z resztek szkła oraz rozbitych karoserii.
  27.09.2005 r. Rzeszów
O godz. 18:00 na ul. Wyspiańskiego wokół lodowiska ROSIR wyczuwalny był silny zapach amoniaku. Przybyłe zastępy straży pożarnej na miejsce zdarzenia, stwierdziły iż wykonywane są prace demontażowe instalacji amoniaku. Po wykonaniu pomiaru stężenia amoniaku w powietrzu podjęto decyzję o jego neutralizacji poprzez zastosowanie kurtyn wodnych oraz podaniu prądów wody w miejsce skażenia. Po stwierdzeniu spadku stężenia amoniaku, postanowiono nadal kontynuować podjęte działania. W działaniach ratowniczych udział brało 2 zastępy JRG - 7 osób.
  21.09.2005 r. Kamień-Prusina (pow. rzeszowski)
Tuż przed godziną 13. został zgłoszony pożar stodoły. W chwili przybycia jednostek straży pożarnej pożarem objęty był cały budynek. Działania straży polegały na podaniu prądów wody na palącą się stodołę, prac rozbiórkowych konstrukcji budynku, wywożenia nadpalonej słomy i siana oraz udzieleniu pomocy medycznej rannym. W działaniach ratowniczo-gaśniczych udział brało:4 zastępy JRG - 10 osób, oraz 7 zastępów OSP - 42 osoby.
  08.09.2005 r. Dynów (pow. rzeszowski)
Na ul. ks. Ożoga doszło do wypadku w wyniku, którego ze skarpy wysokości ok. 2 m spadł ciągnik rolniczy. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że dwóch jadących nim mężczyzn zostało przygniecionych, przy czym jeden z poszkodowanych jest nieprzytomny. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podciągnięciu przy pomocy dźwigu ciągnika do góry wydobyto z niego poszkodowanych - lekarze z karetki stwierdzili zgon u jednego z nich. Drugi z poszkodowanych został przewieziony do szpitala.
  07.09.2005 r. Połomia (pow. strzyżowski)
W wyniku zderzenia motocyklisty z sam. osobowym kierujący motocyklem poniósł śmierć na miejscu. W akcji trwającej 4 godziny brał udział 1 zastęp PSP - 2 ratowników. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku, pomoc lekarzowi w akcji reanimacyjnej, a po czynnościach dochodzeniowych policji uprzątnięto jezdnie z resztek rozbitych pojazdów.
  06.09.2005 r. Ławnica (powiat mielecki)
Ok. godz. 12.50 doszło do pożaru budynku inwentarskiego i wiat gospodarczych. W chwili przybycia pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia, pożarem objęta była cała konstrukcja dachowa chlewni i wiaty. Działania straży polegały na ewakuacji zwierząt, podaniu 4 prądów wody na palące się obiekty oraz 2 prądy w obronie sąsiedniej stodoły. Po lokalizacji pożaru przystąpiono do usuwania nadpalonej konstrukcji dachowej, przekopano i przelano zgromadzone płody rolne. W działaniach ratowniczo-gaśniczych udział brało 3 zastępy JRG - 9 osób i 4 zastępy OSP - 21 osób.
  31.08.2005 r. Rzeszów
Ok. godz. 16:30 doszło do pożaru mieszkania na dziewiątym piętrze. Strażacy po wyważeniu drzwi i wejściu do mieszkania odnaleźli właścicielkę leżącą na podłodze. Została ona ewakuowana ze strefy zagrożenia i przekazana służbom medycznym. Ugaszono palące się wyposażenie kuchni i przewietrzono zadymione pomieszczenia. W akcji ratowniczo-gaśniczej trwającej 57 min. brało udział 4 zastępy JRG - 11 osób.
  10.08.2005 r. Kolbuszowa Górna
O godz. 14:16 doszło do śmiertelnego potrącenia 12-letniej dziewczynki przez samochód osobowy Ford Escort. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było nagłe wtargniecie pieszej na jezdnię. W akcji polegającej na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i kierowaniu ruchem brał udział 1 zastęp JRG - 3 osoby.
  04.08.2005 r. Siepietnica (pow. jasielski)
O godz. 11:30 doszło do zderzenia samochodu osobowego Renault 19 z samochodem ciężarowym Iveco (ciągnik siodłowy + naczepa - cysterna przewożąca gaz). W wyniku zderzenia ranne zostały 2 osoby, natomiast cysterna zjechała do rowu i przewróciła się na bok. Działania straży polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyznaczeniu bezpiecznej strefy wokół cysterny z uwagi na wydobywający się gaz, ewakuacji zagrożonych 6 gospodarstw, wyłączeniu zasilania w przebiegającej w pobliżu sieci elektrycznej oraz wstrzymaniu ruchu kolejowego na pobliskiej linii kolejowej. Zadysponowano na miejsce zdarzenia 2 specjalistyczne dźwigi o udźwigu 50 ton oraz ciężki samochód ratownictwa drogowego. Przy użyciu tych pojazdów postawiono cysternę na koła. Następnie przystąpiono do przepompowywania gazu do zastępczej cysterny. W działaniach ratowniczych udział brało: 8 zastępów JRG - 18 osób oraz 6 zastępów OSP - 22 osoby.
  04.08.2005 r. Domaradz (pow. brzozowski)
O godz. 14:30 na łuku jezdni doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych (Ford Escort oraz Citroen C5). W wyniku zderzenia śmierć poniosły dwie osoby, a dwie zostały ranne. Działania straży polegały na uwolnieniu zakleszczonych osób, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz uprzątnięciu jezdni. W działaniach brały udział 2 zastępy JRG - 6 osób.
  01.08.2005 r. Manasterz (pow. jarosławski)
O godz.12:15 w miejscowości doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Łada Niwa i Opel Astra w wyniku czego rannych zostało 5 osób. Działania straży polegały na uwolnieniu uwięzionych w pojazdach osób, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz uprzątnięciu jezdni. W działaniach ratowniczych udział brał: 1 zastęp JRG - 5 osób.
  27.07.2005 r. Zarębki (pow. kolbuszowski)
Około godziny 9:45 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych: 406 oraz VW Golf w wyniku czego ranna została jedna osoba a pięć poniosło śmierć. Działania Straży Pożarnej polegały na uwolnieniu osób uwięzionych we wrakach pojazów i uprzątnięciu miejsca zdarzenia. W działaniach ratowniczych udział brało 4 zastępy JRG - osób 13.
  21.07.2005 r. Rzeszów
Na ul. Batorego o godz. 9:58 doszło do zderzenia Fiata 126 p z Toyotą Corolla.
W wyniku wypadku 3 osoby zostały ranne (2 dzieci ) W akcji trwającej 1 godz. 7 minut brało udział 2 zastępy PSP - 7 ratowników. Działania polegały na zabezpieczeniu terenu działań, pomocy ekipie pogotowia w transporcie osób rannych do karetki, odłączeniu akumulatorów, zakręceniu zaworów instalacji gazowej w Toyocie. Po czynnościach policji uprzątnięto jezdnię ze szkła i plastiku, zneutralizowano plamę oleju. Przyczyną wypadku było wymuszenie pierwszeństwa przejazdu przez kierującego Fiatem 126 p.
  17.07.2005 r. Zalesie Gorzyckie
Ok. godz. 15.30 doszło do zderzenia samochodu osobowego marki Suzuki Swift z motocyklem Kawasaki. W wyniku wypadku poszkodowani zostali kierowcy samochodu i motocykla. Przybyli na miejsce zdarzenia strażacy z OSP Gorzyce oraz jednostki ratowniczo-gaśniczej z Tarnobrzega udzielili pierwszej pomocy przedlekarskiej poszkodowanym. Po opatrzeniu zostali oni przewiezieni do szpitala przez karetki pogotowia. Ponadto działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu z jezdni pozostałych po rozbitych pojazdach płynów i części karoserii. Przyczyny wypadku bada Policja.
  11.07.2005 r. Zarębki
O godz. 11:36 na drodze nr 9 doszło do czołowego zderzenia samochodu ciężarowego Scania z samochodem osobowym Polonez. W wyniku zderzenia 1 osoba poniosła śmierć na miejscu, a 2 zostało ranne. Samochód Polonez został całkowicie zniszczony, natomiast samochód ciężarowy wraz z ładunkiem zjechał do przydrożnego stawu. Działania straży polegały na udzieleniu pomocy poszkodowanym, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zebraniu rozlanego oleju z powierzchni stawu. W działaniach ratowniczych udział brało 4 zastępy JRG - 9 osób.
  07.07.2005 r. Ropczyce
O godz. 7:10 doszło do wypadku drogowego, w którym uczestniczyły dwa samochody osobowe oraz autobus. W wyniku zdarzenia kobieta kierująca samochodem osobowym poniosła śmierć na miejscu. Działania jednostek PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przy pomocy narzędzi hydraulicznych wyciągnięto zakleszczone zwłoki denatki z pojazdu. W akcji trwającej ok. 2 godzin brały udział 3 zastępy PSP - 7 ratowników.
  03.07.2005 r. Futoma (pow. rzeszowski)
Podczas jazdy ciągnikiem doszło do wypadku śmiertelnego. Ofiarą zdarzenia był mężczyzna. Działania jednostek PSP polegały na wydostaniu zwłok i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. W akcji trwającej ok. 3 godziny brał udział 1 zastęp PSP - 3 ratowników. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było nie zachowanie zasad bezpieczeństwa.
  03.07.2005 r. Kłyżów (pow. stalowowolski)
W zabudowie zwartej budynków gospodarczych powstał pożar 3 obiektów. Występowało bezpośrednie zagrożenie dla budynków mieszkalnych. Działania jednostek polegały na ewakuacji inwentarza z obiektów , ugaszeniu pożaru, obronie zagrożonych budynków mieszkalnych, zabezpieczeniu pogorzeliska. W akcji trwającej ok. 8 godzin brały udział 5 zastępów PSP - 10 strażaków oraz 4 zastępy OSP - 23 ochotników.
  01.07.2005 r. Dębica
O godz. 7:50 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wyniku zdarzenia 4 osoby doznały licznych obrażeń ciała. Główne działania 3 zastępów PSP polegały na udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym (założenie kołnierzy ortopedycznych, opatrywanie ran). Rannych przekazano przybyłym służbom medycznym. Usuwanie skutków zdarzenia trwało 3,5 godz.
  27.06.2005 r. Straszęcin (pow. dębicki)
O godz. 13.40 doszło do zderzenia 2 samochodów osobowych. W wyniku wypadku 2 osoby zostały ranne. W akcji trwającej 3 godz. 15 minut brał udział 1 zastęp PSP - 5 ratowników. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku, wyciagnięciu 1 osoby poszkodowanej i przekazaniu jej służbom medycznym.
  22.06.2005 r. Lubaczów
W rzece Lubaczówka około godz.13:00 utonęła 17 letnia dziewczyna. Przystąpiono do poszukiwania ofiary. Po około 20 minutach znaleziono topielca. W akcji brało udział 3 zastępy PSP i 1 OSP. Przyczyną tragedii była kąpiel w niedozwolonym miejscu.
  22.06.2005 r. Futoma (pow. rzeszowski)
W wyniku nagłego zjechania furmanki na przeciwległy pas jezdni doszło do zderzenia z autobusem PKS. Woźnica poniósł śmierć na miejscu, kierowca autobusu z obrażeniami został zabrany do szpitala. W akcji brał udział 1 zastęp PSP.
  21.06.2005 r. Dąbrowica Mała (pow. leżajski)
W akcji gaszenia pożaru budynku gospodarczego brało udział : 4 zastępy PSP - 7 ratowników i 6 zastępów OSP - 33 ochotników. Działania polegały na: podaniu dwóch prądów wody w obronie na budynki mieszkalne oraz dwóch prądów wody w natarciu na palącą się stodołę. Po przybyciu kolejnych zastępów podano dodatkowo cztery prądy wody w natarciu na paląca się stodołę.
Ewakuowano ze strefy pożaru zwierzęta hodowlane i część mienia.
Po lokalizacji pożaru przelano i przerzucono siano i słomę.
Rozebrano część konstrukcji drewnianej stodoły oraz przyległych szop.
  17.06.2005 r. Pławo (pow. mielecki)
O godz. 18:42 w czasie koszenia trawy wywrócił się ciągnik, przygniatając kierującego nim mężczyznę. Działania straży polegały na prowadzeniu reanimacji poszkodowanego oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Przybyły na miejsce lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon. W działaniach ratowniczych udział brało 2 zastępy JRG - 9 osób.
  14.06.2005 r. Dynów
O godz. 7.00 w piwnicy budynku handlowego wybuchł pożar. W chwili przybycia jednostek straży, pożarem były objęte materiały znajdujące się w piwnicy: odzież, kartony, drewno. Działania jednostek straży polegały na podaniu prądu wody na palące się materiały w piwnicy i oddymieniu pomieszczeń. Następnie po przeszukaniu piwnicy znaleziono zwłoki mężczyzny.
  10.06.2005 r. Gwałtowne opady deszczu
W wyniku występujących w dniu dzisiejszym na obszarze województwa intensywnych opadów deszczu nastąpił gwałtowny przybór wód w rzekach (głownie na terenie powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego, strzyżowskiego, dębickiego i części rzeszowskiego). Na godz. 22.00 stan alarmowy został przekroczony na rzece Ropa - powiat jasielski - o 4 cm. Na rzekach Wisłok (w Rzeszowie) i Wisłoka (m. Żółków. pow. jasielki) przekroczony został stan ostrzegawczy.
Intensywne opady deszczu spowodowały lokalne podtopienia budynków mieszkalnych, gospodarczych oraz użyteczności publicznej. Działania jednostek straży pożarnej w głównej mierze polegały na:
  • udrażnianiu przepustów i przydrożnych rowów ,
  • wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i obiektów,
  • monitorowaniu sytuacji w miejscach zagrożonych podtopieniem budynków,
  • zabezpieczaniu obiektów przed podtopieniem.
  05.06.2005 r. Jasienica (powiat brzozowski)
O godz. 06:11 doszło do zderzenia samochodu ciężarowego Daf z samochodem osobowym VW Polo. Kierowca samochodu osobowego został uwięziony w pojeździ, a pozostałe 4 osoby samodzielnie wydostały się na zewnątrz. Po przybyciu jednostek PSP założono uwięzionej osobie kołnierz ortopedyczny i przy pomocy narzędzi hydraulicznych uwolniono ją z pojazdu. Przybyłe na miejsce zdarzenia służby medyczne zabrały wszystkich pięcioro poszkodowanych do szpitala. Do usunięcia z jezdni ciężarówki zadysponowano ciężki samochód ratownictwa drogowego z JRG Rzeszów. W akcji ratowniczej trwającej 7.27 godz. brało udział 4 zastępy JRG - 9 osób.
  04.06.2005 r. Pilzno (pow. dębicki)
W wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych: Toyota i Daewoo - 3 osoby zostało ranne. W akcji trwającej 1 godz. 58 minut brał udział 1 zastęp PSP - 5 ratowników i 1 zastęp OSP - osób 6. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu akcji, wyciągnięciu osób poszkodowanych z samochodów przy użyciu sprzętu hydraulicznego i przekazaniu ich służbom medycznym
  03.06.2005 r. Dębno (pow. leżajski)
7 osób zostało rannych, wśród nich 4 dzieci, w wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych: Honda Acord i Peugeot 306. W akcji trwającej 4 godz. 14 minut brał udział 1 zastęp PSP - 4 ratowników. Działania polegały na zabezpieczeniu terenu akcji wyciągnięciu osób poszkodowanych (4 osoby) z samochodów i przekazaniu ich służbom medycznym, następnie zneutralizowano powstałą plamę oleju.
  02.06.2005 r. Lipnica Górna (powiat jasielski)
O godz. 18.33 w drewnianym budynku gospodarczym wybuchł pożar. W chwili przybycia na miejsce jednostek straży, pożarem objęty był cały budynek gospodarczy, a zagrożony sąsiedni budynek mieszkalny. Działania straży polegały na podaniu trzech prądów gaśniczych na palący się obiekt oraz prąd wody w obronie budynku mieszkalnego, następnie dogaszeniu pogorzeliska. Spaleniu uległ cały budynek gospodarczy, siano, słoma, sprzęt elektryczny i gospodarczy. Straty oszacowano na 40 tys. zł. W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział 3 zastępy JRG - 10 osób oraz 7 zastępów OSP - 42 osoby.
  31.05.2005 r. Sieniawa (pow. przeworski)
W wyniku zdarzenia samochodu osobowego Polonez z samochodem ciężarowym kierowca Poloneza poniósł śmierć na miejscu. Działania jednostek PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wyciągnięciu zwłok z wraku pojazdu. W akcji trwającej 3 godziny 47 minut brały udział 2 zastępy PSP - 9 ratowników. Straty oszacowano na ok. 25 tys. złotych (całkowicie zniszczony samochód Polonez, uszkodzony przód samochodu ciężarowego). Przypuszczalna przyczyną zdarzenia było zjechanie samochodu osobowego na przeciwległy pas ruchu.
  24.05.2005 r. Koziarnia (pow. niżański)
O godzinie 12:16 doszło do czołowego zderzenia samochodu ciężarowego z samochodem osobowym Wołga. W wyniku zderzenia śmierć na miejscu poniósł obywatel Ukrainy kierujący Wołgą. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz po wykonaniu czynności dochodzeniowych przez Policję uprzątnięciu rozrzuconych części karoserii z jezdni.
  17.05.2005 r.
W dniu dzisiejszym kontynuowano rozpoczęte 16.05. poszukiwania zaginionej kobiety - ofiary zdarzenia które miało miejsce w dniu 30.04.2005 podczas spływu łodzi flisackich. W działaniach, prowadzonych od miejscowości Dobra (powiat sanocki) do miejscowości Nozdrzec udział brały dwa psy przeszkolone do poszukiwania zwłok pod wodą. Podczas trwającej 10 godz. akcji, w której uczestniczyło 9 zastępów PSP - 20 ratowników przeszukano ok. 30 km rzeki San. Poszukiwania zakończono ze skutkiem negatywnym.
  17.05.2005 r.
Ok. godz. 18.00 nad powiatem ropczycko - sędziszowskim przeszła gwałtowna burza połączona z intensywnymi opadami deszczu. W wyniku tego częściowo podtopione zostały gospodarstwa w miejscowościach: Skrzyszów, Ostrów, Kozodrza, Borek Mały, Brzezówka, Lubzina, Ropczyce, Mała, Boreczek. Ponadto na odcinku ok. 200 m. w miejscowości Ropczyce - Podsłońce zalane zostały 2 pasy jezdni drogi Nr 4. Działania zastępów straży pożarnej polegają głównie na wypompowywaniu wody z zalanych gospodarstw oraz udrażnianiu przepustów drogowych. W akcji uczestniczy 10 jednostek OSP - 35 strażaków oraz 4 zastępy PSP - 6 ratowników.
  16.05.2005 r. Niewistka (pow. brzozowski)
Z rzeki San wyłowiono zwłoki mężczyzny. Przypuszczalnie była to ofiara zdarzenia, które miało miejsce w dniu 30.04.2005 podczas spływu łodzi flisackich. Po wyciagnięciu zwłoki przekazano Policji i Prokuraturze do dalszych czynności. W akcji trwającej 2 godz. 58 min. brały udział 2 zastępy PSP - 5 ratowników.
  13.05.2005 r. Sędziszów Młp. (pow. ropczycko-sędziszowski)
O godz. 21:00 doszło do zderzenia sam. osob. Alfa Romeo z sam. ciężarowym Jelcz, w wyniku którego dwie osoby poniosły śmierć na miejscu. W działaniach brały udział 3 zastępy PSP - 11 ratowników. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku ugaszeniu palącego się sam. osobowego. W momencie przekazywania informacji trwają prace dochodzeniowe policji.
  12.05.2005 r. Grabowiec (powiat jarosławski)
O godz. 14:30 w miejscowości został doręczony list z niewiadomą przesyłką, z którego wydobywał się nieprzyjemny zapach. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane służby Policji, straży pożarnej i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Działania polegały na zabezpieczeniu podejrzanej przesyłki i przewiezieniu jej do laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.
  03.05.2005 r.
W dniu dzisiejszym w godzinach popołudniowych na terenie powiatu: strzyżowskiego oraz brzozowskiego lokalnie wystąpiły gwałtowne opady deszczu. Opady te spowodowały szybkie wezbranie i wystąpienie z brzegów lokalnych potoków i rzeczek, co doprowadziło do lokalnych podtopień budynków mieszkalnych i gospodarczych. Działania jednostek straży pożarnych polegały przede wszystkim na udrożnianiu przepustów, mostków drogowych, układaniu worków z piaskiem oraz pompowaniu wody z budynków. Wysoki stan wód na lokalnych rzeczkach i potokach spowodował czasowe wyłączenie z ruchu niektórych odcinków dróg gminnych i powiatowych. Wyładowania atmosferyczne towarzyszące opadom deszczu spowodowały pożary dwóch budynków gospodarczych w powiecie brzozowskim tj: w miejscowości Rudawiec i Hłudno.
  02.05.2005 r. Rudna Mała (pow. rzeszowski)
O godz. 15:07 po zjechaniu na nieutwardzony odcinek remontowanej drogi przewrócił się ciągnik z cysterną przewożący 18000 litrów mleka. Działania jednostek Państwowej Straży Pożarnej polegały na przepompowaniu wyciekającego paliwa ze zbiorników ciągnika a następnie po odcięciu zaworów dennych cysterny przepompowanie mleka do drugiej cysterny. Przy użyciu ciężkiego samochodu ratownictwa drogowego wyciągnięto samochód z rowu. W akcji brało udział 7 jednostek PSP.
  30.04-01.05.2005 r. Sanok
W dniu 30.04 ok. godz. 11:00 w m. Sanok na wysokości Biała Góra został zorganizowany spływ doliną rzeki San przez firmę "EKO-STAN" na trasie Biała Góra - Międzybrodzie. W spływie uczestniczyło cztery łodzie flisackie i 29 uczestników spływu. O godz. 11:05 CPR otrzymał informację telefoniczną od dyżurnego Policji o przewróceniu się łodzi na rzece San na wysokości ujęcia wody dla m. Sanoka w m. Trepcza. O godz. 11:06 zadysponowano dwa zastępy z JRG Sanok w skład, których wchodzili płetwonurkowie. Z chwilą przybycia zastępów JRG dwie łodzie znajdowały się w m. Międzybrodzie przy brzegu rzeki, na których była przeprowadzana przez osoby postronne reanimacja trzech osób (kobiet) poszkodowanych. Działania zastępu JRG polegały na zbezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na pomocy przy reanimacji osób poszkodowanych które przekazano zespołom Pogotowia Ratunkowego. Mimo prowadzonej akcji reanimacyjnej trzy osoby zmarły a trzy zostały przewiezione do szpitala. Na miejsce zadysponowano Policję, GOPR oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego celem patrolowania koryta rzeki San poniżej miejsca zdarzenia. Zadysponowano również zastępy, których zadaniem było przeszukiwanie brzegów rzeki. Z ustaleń Policji wynikało, że dwie osoby są zaginione (turystka i przewoznik) które na czas zakończenia działań (godz. 20:10) nie zostały odnalezione. W działaniach ratowniczych brało udział 5 zastępów JRG - 19 osób oraz 4 zastępy OSP 24 osób.

Ok. godz. 9.15 1 maja wznowiono poszukiwania dwóch osób zaginionych po przewróceniu łodzi flisackich. Na ok. 50-cio kilometrowym odcinku rzeki od Sanoka do Brzozowa poszukiwania prowadzili strażacy i nurkowie z JRG w Sanoku oraz z JRG w Brzozowie. Ponadto od ok. godz. 16:00 20-stu strażaków z jednostek OSP w Łodzinie i Olchowcach prowadziły poszukiwania wzdłuż brzegu koryta rzeki i na obszarze leśnym w kierunku na Liszną. Nie natrafiono na ślad zaginionych osób.
  29-04-2005 r. Paluchy (pow. przeworski)
W wyniku wybuchu butli z gazem zapalił się budynek mieszkalny o konstrukcji drewnianej. Podczas prowadzenia działań gaśniczych w jednym z pomieszczeń odnaleziono zwłoki mężczyzny. W akcji brało udział 3 zastępy PSP i 4 zastępy OSP.
  27-04-2005 r. Krzywcza (pow. przemyski)
0 godz. 10:33 na stromym zjeździe przewrócił się samochód ciężarowy Scania przewożący kloce drzewa. Kierujący pojazdem doznał obrażeń ciała, a samochód zatarasował pas jezdni. Działania straży polegały na udzieleniu pomocy kierującemu, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz postawieniu pojazdu na koła i odholowaniu na wyznaczony parking. W działaniach ratowniczych udział brało: 3 zastępy JRG - 9 osób.
  22-04-2005 r. Pilzno (pow. dębicki)
O godz. 10:26 doszło do zderzenia sam. osobowych Daewoo Tico ze Skodą Fabia. W wyniku zderzenia 3 osoby zostały ranne. W akcji trwającej 2 godz. brał udział 1 zastęp PSP - 5 ratowników. Działania polegały na zabezpieczeniu terenu działań, wyciągnięciu (przy użyciu narzędzi hydraulicznych) 1 osoby zakleszczonej w rozbitym samochodzie. Po czynnościach dochodzeniowych policji zneutralizowano i uprzątnięto jednię. Przypuszczalna przyczyna wypadku: wymuszenie pierwszeństwa przejazdu przez kierującego sam. Daewoo.
  20-04-2005 r. Bratkowice (pow. rzeszowski)
O godz. 14:30 doszło do zderzenia 3 samochodów osobowych i 1 dostawczego. W wyniku wypadku rannych zostało 3 osoby. Działania straży polegały na wyciągnięciu osób poszkodowanych i przekazaniu służbie zdrowia, odłączeniu akumulatorów, uszczelnienie wyciekającego paliwa z samochodu dostawczego, neutralizacji rozlanego paliwa oraz zabezpieczenia miejsca zdarzenia. W działaniach uczestniczył 2 zastęp PSP - 10 osób oraz 1 zastęp OSP - 6 osób. Podczas powrotu z akcji udzielono pomocy medycznej potrąconej osobie przez samochód osobowy na ul. Cieplińskiego - założenie kołnierza, ułożenie osoby na desce i przekazanie służbie zdrowia.
  15-04-2005 r. Stalowa Wola
O godz. 7:52 w, doszło do zderzenia samochodu Fiat Seicento z VW Vento, w wyniku czego 4 osoby zostały ranne. Działania straży polegały na udzieleniu pomocy medycznej poszkodowanym oraz uprzątnięciu jezdni z płynów i oleju. W działaniach ratowniczych udział brało 3 zastępy JRG - 7 osób.
  14-04-2005 r.
Tuż po godz. 16ej w elektrowozie pociągu pasażerskiego relacji Zielona Góra - Przemyśl wybuchł pożar. Maszynista i kierownik pociągu ugasili ogień w przy pomocy gaśnic proszkowych jeszcze przed przybyciem Państwowej Straży Pożarnej. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 3 zastępy JRG - 10 strażaków, które zabezpieczyły miejsce zdarzenia , przeprowadziły rozpoznanie zdarzenia i sprawdziły nagrzanie elementów wózka jezdnego lokomotywy.
  14-04-2005 r. Rzeszów
Na ul. Okulickiego o godz. 8:28 autobus MPK uderzył w konstrukcję betonową węzła ciepłowniczego. W wyniku uderzenia poszkodowany został kierowca autobusu. Działania 1 zastępu JRG - 6 strażaków polegały na uwolnieniu kierowcy z autobusu i przekazaniu go zespołowi karetki pogotowia, a następnie usunięciu uszkodzonego autobusu z drogi przy pomocy dźwigu.
  11-04-2005 r. Brzeźnica (pow. dębicki)
O godz. 14:45 doszło do wypadku drogowego, w którym uczestniczyły dwa samochody: Fiata Stilo i Fiata Uno. W wyniku zderzenia 3 osoby zostały ranne. Działania straży polegały na: udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym i przekazaniu rannych ekipie pogotowia ratunkowego, zabezpieczeniu miejsca wypadku. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było wymuszenie pierwszeństwa przejazdu przez jednego z kierowców.
  10-04-2005 r. Gmina Grębów (pow. tarnobrzeski)
O godz.12:22 doszło do wypadku drogowego, w którym uczestniczyły trzy samochody osobowe. W wyniku kolizji jedna osoba poniosła śmierć (mężczyzna w wieku ok. 26 lat), a jedna została ranna. Działania jednostki PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych samochodach , usunięciu rozbitego szkła, przekazaniu osoby poszkodowanej karetce pogotowia. Działania ratownicze trwały 1 godz. 26 min. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu.
  08-04-2005 r. Gmina Grębów (pow. tarnobrzeski)
Na skutek podpalenia trawy spaleniu uległo ponad 29 h nieużytków oraz ok. 5 a młodnika sosnowego. W działaniach brało udział 6 jednostek JRG - 12 strażaków oraz 9 jednostek OSP - 52 ochotników.
  07-04-2005 r. Rymanów (pow. krośnieński)
O godz. 19:44 doszło do zderzenia czołowego sam. osob. Seat Cordoba z VW Golfem . W wyniku wypadku 1 osoba poniosła śmierć na miejscu a 3 zostały ranne. W akcji trwającej 3 godziny brało udział: 2 zastępy PSP - 6 ratowników. Działania polegały na zabezpieczeniu terenu działań, uwolnieniu osób poszkodowanych przy użyciu sprzętu hydraulicznego i przekazaniu ich karetce pogotowia. Po czynnościach dochodzeniowych policji zneutralizowano i uprzątnięto jezdnie.
  04-04-2005 r. Dobra (pow. przeworski)
Pożar o powierzchni 25 hektarów w młodniku leśnym. W akcji trwającej 3 godziny 26 minut brało udział: 2 zastępy PSP - 6 ratowników, 5 zastępów OSP - 39 ochotników i służby leśne. Prawdopodobna przyczyną pożaru było podpalenie.
  28-03-2005 r. Rogi (pow. krośnieński)
O godz.14:01 doszło do zderzenia 3 samochodów osobowych: VW Polo, Skoda Felicja oraz BMW. W wyniku zderzenia 4 osoby zostały ranne. Działania straży polegały na uwolnieniu zakleszczonych osób z samochodu VW Polo, odłączeniu akumulatorów oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. W działaniach ratowniczych udział brało: 2 zastępy JRG-5 osób.
  24-03-2005 r. Łańcut
O godzinie 19:55 Centrum Powiadamiania Ratunkowego otrzymało telefoniczne zgłoszenie o pożarze w budynku gospodarczym na ul. Głuchowskiej w Łańcucie. Po przybyciu na miejsce stwierdzono pożar wiaty, w której składowano materiały palne. W wyniku nieostrożnego obchodzenia się z oświetleniem podczas przelewania paliwa doszło do jego zapalenia i poparzenia jednej osoby. Po rozpoznaniu zagrożenia strażacy ewakuowali poparzoną osobę z miejsca pożaru i udzielili jej pomocy przedlekarskiej oraz podali prąd piany ciężkiej na palącą się wiatę, natomiast prąd wody użyto do ochrony sąsiednich zabudowań. Poszkodowany został zabrany z miejsca zdarzenia przez karetkę pogotowia ratunkowego.W akcji brały udział dwa zastępy JRG - 7 strażaków.
  21-03-2005 r. Sytuacja powodziowa
Ważniejsze zdarzenia związane z wypompowywaniem wody z rozlewisk miały miejsce w miejscowościach: Mielec ul. Wiejska, Zapolednik i Knapy - pow. Tarnobrzeg, Jastkowice - pow. Stalowa Wola. Umacniano wały na rzece Wisłok w Dębnie - pow. Leżajsk
  21-03-2005 r. Stalowa Wola
O godz. 8:32 W mieszkaniu na trzecim piętrze 4 piętrowego bloku mieszkalnego wybuchł pożar. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie zaprószenie ognia. Działania 6 zastępów JRG-14 strażaków polegały na ugaszeniu pożaru przy użyciu prądu wody z szybkiego natarcia z drabiny samochodowej SD-30. Spaleniu uległo wyposażenie 1 pokoju oraz okopcenie całego mieszkania.
  19-03-2005 r. Sytuacja powodziowa
Powiat Dębica
W miejscowości Klecie workami z piaskiem zabezpieczono oczyszczalnię ścieków przed zalaniem z rzeki Głogówka oraz wodami gruntowymi.W miejscowości Brzeżnica łodzią przewieziono pracownika Zakładu Energetycznego do stacji trafo celem wyłączenia linii elektrycznej. W miejscowości Pustków i Pilzno zabezpieczano budynki workami z piaskiem przed zalaniem wodami gruntowymi.

Powiat Leżajsk

W miejscowości Dębno umacniane są wały workami z piaskiem na rzece Wisłok W miejscowości Stare Miasto zabezpiecza się przepusty aby uniemożliwić zalanie gospodarstw wodą z rzeki San. W miejscowości Wola Zarczycka podtopionych jest ok. 30 gospodarstw przygotowanych do ewakuacji.
W dniu dzisiejszym o godz. 17.00 Starosta ogłosił alarm przeciwpowodziowy.

Powiat Łańcut

W miejscowości Dąbrówki trwa zabezpieczenie workami z piaskiem drogi dojazdowej do mostu na rzece Wisłok.

Powiat Mielec

W Mielcu na ul.Św. Marka, Zagrody, Lindego, Zawale nadal układane są worki z piaskiem celem zabezpieczenia posesji przed podtopieniem na skutek podniesienia się poziomu wody na rzece Wisłoka. W miejscowości Boża Wola zalanych jest 10 gospodarstw , trwa ewakuacja ludzi i zwierząt. Ponadto występują rozlewiska na drodze: Izbiska-Wadowice oraz Szczucin-Jaślany

Powiat Przeworsk

Na chwilę obecną prowadzone jest tylko wypompowywanie wody z zalanych obiektów

Powiat Ropczyce

W miejscowości Ostrów i Skrzyszów podtopionych jest około 70 gospodarstw przez rzekę Wielopolka. W chwili obecnej nie są prowadzone działania straży na tym terenie. Zanotowano spadek poziomu wody w rzece Wielopolka ok. 1 m W miejscowości Kamionka na skutek wystąpienia z brzegów rzeki Tuszymka w dalszym ciągu prowadzona jest obrona 1 gospodarstwa.

Powiat Rzeszów

W miejscowości Rzeszów zatopione bulwary Olszynki. W M- ści Zwięczyca na ujęciu wody pitnej trwa monitorowanie poziomu wody na Wisłoku przez pracowników ujęcia wody, rozłożono na wałach ok. 400m rekawów wodnych celem zabezpieczenia ujęcia ( zanotowano spadek poziomu wody o 36cm).
O godz. 10.30 w miejscowości Jasionka został przerwany wał na rzece Wisłok . Powstały 2 wyrwy o szerokości 7 i 8 m. Woda zalała pola uprawne Spółdzielni Produkcyjnej w Jasionce. Budynki mieszkalne zabezpieczono workami z piaskiem W miejscowości Świlcza trwa wypompowywanie wody z dużego rozlewiska wokół budynków mieszkalnych ( budynki nie są podtopione).

Powiat Strzyżów

W miejscowości Szufnarowa na skutek osunięcia się gruntów pęknięciu uległy ściany budynku mieszkalnego i gospodarczego Działania straży polegały na zabezpieczeniu budynków, ewakuacji mienia i zwierząt z budynków. Powiadomiono Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Powiat Stalowa Wola

W związku z wystąpieniem z brzegów rzeki Łęg prowadzone są działania:
W miejscowości Przyszów podtopione jest 9 gospodarstw. W miejscowości Bojanów prowadzone są działania zabezpieczające gospodarstwa przed zalaniem. W miejscowości Kozły zalane zalane jest 7 gospodarstw , podtopionych 32 a 1 gospodarstwo ewakuowano. W miejscowości Laski podtopionych jest 30 gospodarstw. W miejscowości Kołodzieje podtopione są 3 gospodarstwa. W miejscowości Stany podtopione są 4 gospodarstwa

Powiat Tarnobrzeg

W miejscowości Knapy na rzece Trześniówka podwyższano wały workami z piaskiem w okolicach ramp i miejscowych obniżeń wałów. Przygotowanych jest 5 gospodarstw do ewakuacji w razie przelania się wody przez wały. W miejscowości Krawce oraz Zapolnik umacnianie są wały na rzece Łęg workami z piaskiem, ewakuowane 4 zalane gospodarstwa a zagrożonych zalaniem jest 7 gospodarstw W miejscowości Stale podtopiony jest magazyn Policji.

Ponadto we wszystkich powiatach prowadzono są pompowania wody z zalanych obiektów.
  19-03-2005 r. Nisko
O godz.9:38 w na ul. Sandomierskiej powstał pożar nie użytkowanego młyna gospodarczego. W chwili przybycia jednostek straży pożarnej pożarem objęta była część produkcyjna młyna oraz dach. Działania straży polegały na podaniu gaśniczych w natarciu na palący się obiekt oraz w obronie sąsiednich budynków. Po ugaszeniu przystąpiono do prac rozbiórkowych elementów konstrukcyjnych budynku. W działaniach ratowniczo-gaśniczych udział brało: 6 zastępów JRG-osób 16 oraz słuchacze Ośrodka Szkolenia w Nisku-31 osób, 4 zastępy OSP-osób 21. Prawdopodobna przyczyną pożaru było podpalenie.
  16-03-2005 r. Hudno (powiat brzozowski)
Na skutek nagromadzenia się znacznej ilości śniegu uległa załamaniu konstrukcja dachu drewnianego budynku mieszkalnego. Działania straży polegały na usunięciu zgromadzonego śniegu, zabezpieczeniu konstrukcji dachu oraz pokryciu jej folią. Na miejsce zdarzenia zadysponowano pracowników urzędu gminy, gminnego ośrodka pomocy społecznej oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Z uwagi na uszkodzenia elementów konstrukcyjnych budynku podjęto decyzję o odcięciu linii energetycznej, a właściciela zakwaterowano w mieszkaniu zastępczym.
  16-03-2005 r. Huta Krzeszowska
W lokomotywie spalinowej, w trakcie jazdy pociągu wybuchł pożar. Działania straży polegały na gaszeniu pożaru przy pomocy gaśnic śniegowych, a po zlokalizowaniu pożaru oddymiono lokomotywę przy użyciu wentylatora. Następnie usunięto metalowe osłony prądnicy w celu dokładnego sprawdzenia i dogaszenia zarzewi ognia. Podstawiono drugą lokomotywę w celu kontynuacji dalszej jazdy pociągu. W działaniach ratowniczych udział brał 1 zastęp JRG-3 osoby oraz 4 zastępy OSP-20 osób. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.
  13-03-2005 r. Rzeszów
Na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Powstańców Warszawy doszło do zderzenia samochodu osobowego marki Ford Eskort Kombi z samochodem ciężarowym marki DAF. W wyniku zderzenia śmierć poniosło 2 osoby, a jedna osoba została przewieziona do szpitala (wszystkie osoby z sam. Ford). Przyczyną wypadku było nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu przez kierującego samochodem osobowym. Działania straży polegały na uwolnieniu ofiar wypadku przy pomocy narzędzi hydraulicznych, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i neutralizacji substancji ropopochodnych. W działaniach uczestniczyło 2 zastępy JRG PSP-7 osób.
  13-03-2005 r. Majdan Golczański (pow. niżański)
O godz. 4:10 w budynku mieszkalnym wybuchł pożar. Działania straży polegały na podaniu prądów wody na palący się dach budynku oraz prac rozbiórkowych. Podczas przeszukiwania pogorzeliska znaleziono zwłoki mężczyzny (prawdopodobnie właściciela budynku). Przypuszczalną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez ofiarę. W działaniach uczestniczyły 2 zastępy JRG PSP-5 osób oraz 1 zastęp OSP-5 osób.
  11-03-2005 r. Wojaszówka (pow. krośnieński)
W wyniku zderzenia samochodu osobowego Ford Sierra z samochodem Mercedes E 240 trzy osoby zostały ranne. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów, wyciągnięciu 2 poszkodowanych osób przy użyciu narzędzi hydraulicznych i przekazaniu ich pogotowiu ratunkowemu. W akcji trwającej 2 godz. brał udział 1 zastęp JRG-5 osób.
  10-03-2005 r. Lutoryż (pow. rzeszowski)
Kierowca samochodu osobowego poniósł śmierć w wyniku zderzenia samochodu osobowego Hyundai Accent z samochodem ciężarowym Man. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów, wydobyciu zwłok z pojazdu w obecności lekarza sądowego i prokuratora . W akcji udział brało 2 zastępy JRG - 8 osób.
  09-03-2005 r. Mielec
O godz. 2:38 doszło do przewrócenia cysterny z substancją bitumiczną. Dziania 5 zastępów - 17 strażaków polegały na przepompowaniu około 2/3 substancji do podstawionej przez przewoźnika cysterny. Następnie przy użyciu dźwigu postawiono cysternę na koła i wyciągnięto na pobocze drogi i prowadzono dalsze przepompowanie substancji. Przyczyna zdarzenia było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.
  07-03-2005 r. Cieszanów (pow. lubaczowski)
O godz. 11:22 doszło do zderzenia dwóch samochodów: VW Polo oraz VW Transportera, w wyniku czego jedna osoba poniosła śmierć, a druga została ranna. Działania straży polegały na uwolnieniu zakleszczonych osób z pojazdów, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a po czynnościach dochodzeniowo śledczych uprzątnięto jezdnię. W akcji ratowniczej udział brało 2 zastępy JRG - 8 osób.
  05-03-2005 r. Partynia (powiat mielecki)
W wyniku niedostosowania prędkości do panujących warunków jazdy doszło do groźnego wypadku drogowego. W zdarzeniu uczestniczyły dwa samochody osobowe oraz jeden dostawczy. Podczas zdarzenia jeden z pojazdów wypadł z jezdni i dachował a następnie się zapalił. W wyniku zdarzenia jedna osoba poniosła śmierć oraz jedna została ranna. Działania jednostek ratowniczych polegały na gaszeniu palącego się pojazdu (po ugaszeniu pożaru odnaleziono w samochodzie zwłoki kobiety), zabezpieczeniu i oznakowaniu terenu zdarzenia. Sprawdzono pozostałe dwa pojazdy uczestniczące w wypadku czy nie ma innych poszkodowanych osób oraz zabezpieczono je. W akcji trwającej 4 godz. 20 min. brały udział 2 zastępy PSP-7 ratowników, i 1 zastęp OSP-6 ochotników.
  04-03-2005 r. Strażów (pow. rzeszowski)
O godz. 9:54 powstał pożar w zakładzie produkcyjnym Wartpol. W chwili przybycia straży pożarnej z wiaty blaszanej wydobywał się czarny gęsty dym. Działania straży polegały na podaniu prądów piany ciężkiej do wnętrza wiaty na palące się maszyny oraz piankę tapicerską. Po zlokalizowaniu pożaru wyrzucono nadpaloną piankę oraz spalone maszyny. W trakcie działań ratowniczych udzielono pomocy medycznej poparzonemu pracownikowi zakładu oraz wezwano karetkę pogotowia. W działaniach ratowniczo-gaśniczych udział brało 5 zastępów JRG - 11 osób oraz 4 zastępy OSP - 18 osób.
  02-03-2005 r.
Na drodze krajowej nr 9 w powiecie tarnobrzeskim o godz. 13.00 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Nissan Primiera oraz Volkswagen Golf. W wyniku zderzenia trzy osoby zostały ranne. W akcji trwającej 2 godz.26 min. brały udział 3 zastępy PSP - 8 strażaków. Działania ratownicze polegały na uwalnianiu kierowcy z Volkswagena, pomocy w ewakuowaniu dwóch osób będących w samochodach osobowych oraz przekazaniu poszkodowanych karetce pogotowia. Przyczyną wypadku było wymuszenie pierwszeństwa.
  01-03-2005 r. Rzeszów
O godz. 18:58 na ulicy Konfederatów Barskich powstał pożar w dwóch budynkach mieszkalnych w zabudowie szeregowej. W chwili przybycia jednostek straży pożarnej pożarem objęte było poddasze i dach jednego oraz parter drugiego budynku mieszkalnego. Działania straży polegały na podaniu 3 prądów gaśniczych na palące się budynki. Równocześnie z podawaniem prądów gaśniczych ratownicy w aparatach powietrznych prowadzili ewakuację mienia z palących się obiektów. Po ugaszeniu przystąpiono do prac rozbiórkowych konstrukcji dachowej oraz usunięto nadpalone części wyposażenia budynku. W działaniach ratowniczych udział brało 4 zastępy JRG-10 osób oraz 2 zastępy OSP-12 osób.
  23-02-2005 r. Malawa (pow. przemyski)
O godz 21:30 w budynku gospodarczym wybuchł pożar. W akcji trwającej 8 godz. 49 minut brało udział 6 zastępów PSP-22 ratowników i 4 zastępy OSP-22 ochotników. Działania polegały na podaniu prądu wody w obronie na sąsiedni budynek mieszkalny i dwóch prądów wody w natarciu na palącą się stajnie z stodołą. Po przygaszeniu ognia przystąpiono do prac rozbiórkowych, przerzucania i przelewania siana oraz słomy. Akcję utrudniał brak dojazdu do miejsca zdarzenia - zaspy śnieżne. Straty oszacowano na 20 tys. złotych. Przypuszczalna przyczyna zdarzenia: podpalenie.
  15-02-2005 r. Dębica (pow. dębicki)
O godz.0:50 na ul. Robotniczej powstał pożar sklepie z używaną odzieżą. W chwili przybycia jednostek straży pożarnej z budynku wydobywał się dym. Działania straży polegały na podaniu 1 prądu wody do wnętrza budynku, a po ugaszeniu przystąpiono do usunięcia nadpalonej odzieży. W działaniach ratowniczo-gaśniczych udział brało: 2 zastępy JRG-6 osób. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie.
  14-02-2005 r. Nagawczyna (pow. dębicki)
O godz.16:31 w budynku mieszkalnym wybuchł pożar. W chwili przybycia jednostek straży pożarnej z budynku wydobywał się dym. Działania straży polegały na podaniu 1 prądu wody do wnętrza budynku, a po ugaszeniu przystąpiono do usunięcia nadpalonych mebli. W działaniach ratowniczo-gaśniczych udział brało: 2 zastępy JRG-6 osób oraz 1 zastęp OSP-4 osoby. Prawdopodobną przyczyną pożaru był nieszczelny przewód kominowy.
  13-02-2005 r. Warszawa - Jasionka
O godz. 18:31 anonimowy telefon o podłożeniu bomby w samolocie relacji Warszawa - Jasionka postawił w gotowości bojowej zastępy PSP w JRG nr 1 i 2 w Rzeszowie. Samolot krążący nad lotniskiem w Jasionce około godz. 19:15 zawrócony został z powrotem do Warszawy. Około godz. 20:10 samolot wylądował lotnisku w Warszawie. Przeprowadzono ewakuację pasażerów, a następnie przeprowadzono poszukiwania ładunku wybuchowego. Akcja PSP zakończyła się o godz. 21:16-alarm fałszywy.
  13-02-2005 r. Bukowsko
W dniu dzisiejszym o godz. 7:10 w m-ści Bukowsko 2 zastępy JRG Sanok - 5 strażaków i 1 jednostka OSP-6 ochotników przystąpiły do działań na 4 km odcinku drogi na którym w zaspach śnieżnych w godzinach nocnych utknęło 40 samochodów. Zakwaterowanych w szkole właścicieli zasypanych pojazdów przewieziono do miejsca zdarzenia. W trakcie odśnieżania drogi sprzętem ciężkim (pługi) - strażacy na bieżąco wyciągali z zasp przy użyciu samochodów pożarniczych odśnieżane samochody.
  13-02-2005 r. Ropczyce
W m-ści Ropczyce o godz. 19:49 powstał pożar duży w obiekcie handlowym. W działaniach brało udział 5 zastępów JRG-7 strażaków, 2 jednostki OSP-10 ochotników. Spaleniu i zniszczeniu uległo: panele podłogowe, listwy montażowe i wykończeniowe, drzwi i okna, kasetony sufitowe, folie, pianki, farby i lakiery, narzędzia do prac wykończeniowych i inne.
Straty budynkowe: spalona instalacja elektryczna, opalone ściany, zniszczone okna.
Uratowano: bezpośrednio zagrożony sąsiedni segment, w którym składowane były materiały budowlane, nawozy sztuczne, ciągniki rolnicze 2 szt.
Straty oszacowano na około 250 tys zł.
  11-02-2005 r. Cisna (pow. leski)
O godz. 10:55 w powstał pożar budynku mieszkalnego o konstrukcji drewnianej. W chwili przybycia jednostek straży pożarnej pożarem objęta była połowa domu. Działania straży polegały na: podaniu 7 prądów gaśniczych wody na palący się budynek, prowadzono ewakuacje mienia z budynku, odłączono dopływ prądu. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych przepalonej konstrukcji dachowej oraz ścian nośnych budynku. W działaniach ratowniczo-gaśniczych udział brało: 3 zastępy JRG-6 osób oraz 4 zastępy OSP-30 osób.
  08-02-2005 r. Domaradz (pow. brzozowski)
O godz. 22:30 w budynku mieszkalno-gospodarczym wybuchł pożar. W chwili przybycia jednostek straży pożarnej pożarem objęta była cała część gospodarcza oraz mieszkalna. Działania straży polegały na podaniu 4 prądów gaśniczych wody na palący się obiekt, prowadzono ewakuację inwentarza żywego. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do dogaszania obiektu, usunięcia nadpalonego siana oraz słomy z budynku, usunięto nadpalona konstrukcje dachowa. W działaniach ratowniczo-gaśniczych trwających 13 godz. udział brało: 3 zastępy PSP-11 ratowników oraz 12 zastępów OSP-59 ochotników. Straty oszacowano na 80 tys. zł. Przyczyna pożaru nieustalona.
  06-02-2005 r. Trzcianiec (powiat bieszczadzki)
W miejscowości Trzcianiec (powiat bieszczadzki) całkowitemu spaleniu uległ barakowóz mieszkalny, który znajdował się ok. 3 km od najbliższych zabudowań, co spowodowało, że pożar został odkryty dopiero po kilku godzinach. Podczas przeszukiwań pogorzeliska odnaleziono zwęglone zwłoki dwóch mężczyzn. Teren na którym znajdował się obiekt przeznaczony był do wypału drewna. Na miejscu zdarzenia był zastępca dowódcy JRG PSP oraz ekipa dochodzeniowo-śledcza Komendy Policji w Ustrzykach Dolnych. Przypuszczalną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia.
  03-02-2005 r. Komańcza (pow. sanocki)
O godz. 8:45 na poddaszu budynku Zespołu Szkół wybuchł pożar. W części szkoły objętej pożarem zlokalizowane były pomieszczenia administracyjno-biurowe i pracownia komputerowa. W akcji trwającej 8 godz. 10 minut brało udział: 6 zastępów PSP-12 ratowników i 8 zastępów OSP-35 ochotników. Działania polegały na ewakuacji ludzi i mienia z zagrożonej części szkoły, podaniu prądów wody na palące się poddasze w celu zapobieżenia rozprzestrzenienia się ognia na sąsiednie pomieszczenia.
  02-02-2005 r. Domaradz (pow. brzozowski)
O godz. 11:40 kierujący samochodem osobowym Skoda Octavia najechał na tył samochodu ciężarowego, w wyniku czego 3 osoby zostały ranne. Działania straży polegały na udzieleniu pomocy medycznej poszkodowanym, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uprzątnięciu jezdni. W akcji ratowniczej udział brał 1 zastęp JRG - 4 osoby.
  30-01-2005 r. Machowa (pow. dębicki)
O godz. 14:40 doszło do zderzenia sam. Fiat 126p z sam. Peugeot 307, w wyniku czego 2 osoby odniosły obrażenia. Działania straży polegały na udzieleniu pomocy poszkodowanym, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów i uprzątnięciu jezdni. W działaniach ratowniczych udział brał 1 zastęp JRG-4 osoby oraz 1 zastęp OSP-6 osób.
  27-01-2005 r. Brzeźnica (pow. dębicki)
O godz. 18:56 w doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych: Fiat 126p i Fiat Punto, w wyniku czego ranna została 1 osoba. Działania straży polegały na uwolnieniu uwięzionej w jednym z samochodów osoby, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów oraz uprzątnięciu jezdni . W działaniach ratowniczych udział brał 1 zastęp JRG-5 osób.
  25-01-2005 r. Bukowina (pow. niżański)
W akcji gaszenia płonącego budynku i garażu, trwającej 2 godz. 58, minut brało udział: 2 zastępy PSP - 4 ratowników i 8 zastępów OSP - 36 ochotników. Działania polegały na podaniu 3 prądów wody na palące się obiekty oraz dwóch w obronie na sąsiednie zagrożone stodoły. Po ugaszeniu ognia przystąpiono do prac rozbiórkowych konstrukcji budynków.
  24-01-2005 r. Budziwój
O godz.13:14 na ul.Jana Pawła II doszło do zderzenia sam Mercedes Vito z Daewoo Tico w wyniku czego 2 osoby odniosły obrażenia. Działania straży polegały na udzieleniu pomocy medycznej poszkodowanym, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów oraz uprzątnięciu jezdni. W działaniach ratowniczych udział brał: 1 zastęp JRG-4 osoby.
  20-01-2005 r. Zręcin (pow. krośnieński)
Tuż po północyna terenie opuszczonego młyna wybuchł pożar. W momencie przybycia jednostek PSP ogniem objęta była więźba dachowa oraz wnętrze budynku. W akcji trwającej 4 godz.31 min brało udział 6 zastępów PSP - 16 strażaków i 6 zastępów OSP - 25 strażaków .Spaleniu uległo wnętrze budynku wraz z wyposażeniem oraz dach. Straty oszacowano na około 100 tys zł.
  17-01-2005 r. Przemyśl
O godz. 17:50 na ul. Bohaterów Getta w zakładzie produkującym meble wybuch pożar. W momencie przybycia jednostek PSP pożarem objęty był strop o powierzchni ok. 21 m2 nad salą ekspozycyjną . W akcji trwającej 1 godz. 48 min. brało udział 4 zastępów PSP - 12 strażaków. Działania ratownicze polegały na ugaszeniu pożaru oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Uratowano halę produkcyjną o powierzchni ok. 300 m2.
  16-01-2005 r. Dynów (pow. rzeszowski)
O godz. 22:38 w składzie tarcicy wybuchł pożar. W momencie przybycia jednostek PSP pożarem objęta była kotłownia oraz składowane drzewo ok. 100 m3. W akcji trwającej 11 godzin 42 min. brało udział 5 zastępów PSP-13 strażaków oraz 9 zastępów OSP-46 ochotników. Działania ratownicze polegały na ugaszeniu pożaru oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Uratowano sąsiednie składowisko tarcicy oraz suszarnie drzewa.
  14-01-2005 r. Gliny Małe (pow. mielecki)
O godz. 16:55 powstał pożar duży budynku inwentarskiego. W akcji gaszenia pożaru brało udział 4 zastępy-12 strażaków, 6 jednostek OSP-35 ochotników. Przyczyna pożaru nieustalona.
  13-01-2005 r. Świlcza
O godz. 14:49 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Mercedesa i Renaulta Escape, w wyniku czego dwie osoby zostały ranne. W akcji trwającej 2 godz. brało udział: 1 zastęp PSP - 4 ratowników. Działania polegały na zabezpieczeniu terenu działań, pomoc w transporcie rannych. Po czynnościach dochodzeniowych policji zneutralizowano plamę oleju i uprzątnięto jezdnie z resztek rozbitych karoserii.
  11-01-2005 r. Domaradz (pow. brzozowski)
O godz. 19:40 doszło do zderzenia samochodu osobowego marki VW z autobusem. W samochodzie osobowym jedna osoba została uwięziona. Działania PSP polegały na uwolnieniu poszkodowanej osoby przy pomocy narzędzi hydraulicznych i przekazaniu ekipie karetki pogotowia. Działania ratownicze trwały ponad 2 godziny, brały w nich udział 2 zastępy JRG.
  08-01-2005 r. Gliny Wielkie (pow. mielecki)
O godz. 17:15 przybór wody w odnodze Wisły Łacha odciął drogę powrotną z wyspy 6-ciu osobom i 3 osobom w samochodach pokonujących trasę z wyspy do brzegu rzeki. Działania 4 zastępów PSP-10 strażaków polegały na: Ewakuacji ludzi z wyspy i z dachu samochodu przy użyciu łódki. Za pomocą wyciągarki samochodu Styer wyciągnięto na brzeg jeden samochód Mercedes Unimog. Ze względu na utrudniony dostęp do haków holowniczych i niską temperaturę wody wystąpiły trudności z zapięciem liny holowniczej do drugiego samochodu Toyota zalanego równo z dachem oddalonego od brzegu około 70 metrów. Użytkownicy samochodów użyli suchych kombinezonów do podpięcia samochodów. Po kilku próbach wyciągnięto samochód na brzeg. Wyciągnięte samochody strażacy PSP przekazali właścicielom.
  07-01-2005 r. Rzeszów
O godz. 17:30 w garażu, na ul. Strzyżowskiej, uległy zapaleniu dwa samochody osobowe. Przyczyną zdarzenia było zwarcie instalacji elektrycznej znajdującej się w garażu. W akcji trwającej 1:27 min. brały udział trzy zastępy PSP-9 strażaków. Działania polegały na podawaniu środków gaśniczych, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz oddymianiu i przewietrzeniu garażu.
  06-01-2005 r. Chałupki Dębniańskie (pow. leżajski)
Na przejeździe niestrzeżonym o godz. 13:05 kierujący samochodem osobowym Skoda 105 wjechał pod elektrowóz pociągu pasażerskiego. W wyniku zdarzenia dwoje ludzi poniosło śmierć na miejscu. Działania 4 zastępów PSP-13 strażaków polegały na wstrzymaniu ruchu pociągów w obu kierunkach. Następnie podano jeden prąd piany ciężkiej wokół wraku samochodu. Zabezpieczono teren przed dostępem osób postronnych. Po wykonaniu czynności dochodzeniowych przez Policję i Prokuratora przy pomocy nożyc hydraulicznych rozcięto karoserię samochodu i wyciągnięto zwłoki. Następnie używając sprzętu hydraulicznego odczepiono uszkodzony samochód od elektrowozu i wciągarką samochodu ratownictwa drogowego usunięto wrak z torowiska. Dalsze czynności związane z ruchem pociągu podjęła Komisja z Zakładowej Linii Kolejowej-Rzeszów. Przyczyna tragicznego zdarzenia była nieostrożność kierującego pojazdem podczas przejeżdżania przez niestrzeżony przejazd kolejowy.
  04-01-2005 r. Olimpów (pow. ropczycko-sędziszowski)
W sklepie spożywczo-przemysłowym wybuchł pożar. Działania jednostek ratowniczych polegało na ugaszeniu pożaru i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. W akcji trwającej 2:36 godz. brało udział 2 zastępy PSP- 4 strażaków, 2 zastępy OSP - 10 strażaków. Przypuszczalną przyczyną pożaru było podpalenie. Uległ zniszczeniu cały sklep wraz z towarem i wyposażeniem.
  03-01-2005 r. Tarnobrzeg
Na ulicy Sokoła około godz. 7.58 doszło do zderzenia samochodu osobowego Fiat 126p z samochodem Renault Kangoo. Działania zastępów PSP polegały na uwolnieniu osoby poszkodowanej z samochodu Fiat i przekazaniu jej Pogotowiu Ratunkowemu. W akcji brały udział 2 zastępy JRG w ilości 7 ratowników.
 
Projekt i wykonanie
Marcin Betleja
© 2002-2014 KW PSP w Rzeszowie