Charakterystyczne zdarzenia - 2003 r.  
 

  31-12-2003 r. Stalowa Wola
O godz. 03:02, na ul. Dmowskiego, powstał pożar mieszkania w bloku na parterze. Przed przybyciem jednostek straży pożarnej nastąpił wybuch gazu, w wyniku czego doszło do zerwania 2 gazomierzy w instalacji gazowej na klatce schodowej. Działania polegały na zakręceniu głównego zaworu gazu, podaniu 2 prądów wody do palącego się mieszkania oraz ewakuacji zagrożonych osób ze wszystkich mieszkań klatki schodowej (ewakuowano 50 osób).
W działaniach ratowniczo-gaśniczych udział brało: 5 zastępów JRG-17 osób.

  30-12-2003 r. Polańczyk (powiat bieszczadzki)
O godz. 9:00 na zalewie solińskim zerwała się keja z bazy WOPR. Przyczyna zerwania był silny wiatr.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu ratownictwa wodnego (4 płetwonurków) z JRG Sanok, stwierdzono że keja (pomost) która była przymocowana do brzegu została zerwana i zepchnięta przez wiatr na środek zatoki. Na kei znajdowało się pomieszczenie gospodarcze w którym ratownicy WOPRu przechowywali część sprzętu pływającego. Po zabezpieczeniu miejsca działania ratownicy ubrani w stroje do nurkowania zeszli pod wodę w celu odnalezienia lin cumujących, następnie przy pomocy linki holowniczej pomost przyciągnięto do brzegu i zakotwiczono.

  28-12-2003 r. Hucisko Nienadowskie (powiat przemyski)
O godz. 16:40 powstał pożar budynku inwentarskiego. Po przybyciu zastępów straży cały budynek był objęty pożarem. Działania jednostek polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palący się obiekt. Po lokalizacji pożaru przystąpiono do rozbiórki spalonej konstrukcji. Spaleniu uległa stodoła i obora pod jednym dachem, siano, słoma, sprzęt gospodarczy. W akcji trwającej 4:49 godz. brało udział 2 zastępy JRG-8 osób oraz 2 zastępy OSP-14 osób. Przypuszczalną przyczyną było podpalenie.
O godz. 17.52 w tej samej miejscowości doszło do następnego pożaru budynku inwentarskiego. Działania straży polegały na podaniu prądów w natarciu na palący się obiekt oraz dwóch prądów w obronie budynku mieszkalnego. Spaleniu uległa stodoła i obora pod jednym dachem, materiały budowlane, sprzęt gospodarczy, drób (ok. 30 sztuk).
W działaniach gaśniczych udział brało 5 zastępów JRG-osób 11 oraz 5 zastępów OSP-30 osób. Przypuszczalną przyczyną było podpalenie.

  27-12-2003 r. Pilzno (powiat dębicki)
W akcji gaszenie płonacego budynku stolarni, trwającej 3 godz.15 min., brały udział 2 jednostki PSP-7 strażaków
i 3 jednostki OSP-18 ochotników.
Działania polegały na gaszeniu palącego się obiektu i zabezpieczeniu sąsiednich budynków. Po lokalizacji pożaru przystąpiono do usuwania nadpalonej konstrukcji dachu grożącej zawaleniem oraz zmagazynowanych materiałów (sztachety, boazeria).

  25-12-2003 r. Hucisko (powiat leżajski)
O godz. 1:40 w miejscowości powstał pożar dwóch stodół, obory oraz szopy. W chwili przybycia straży pożarnej, pożarem były objęte dwie stodoły oraz obora. Podano 3 prądy gaśnicze w natarciu na palące się obiekty oraz 1 prąd w obronie budynku mieszkalnego. Po lokalizacji przystąpiono do dogaszania, rozbiórki oraz przelewania wodą tlącego się siana i słomy.
W działaniach ratowniczych brało udział 5 zastępów JRG-16 osób, 3 zastępy OSP-15 osób. Prawdopodobną przyczyną pożaru było umyślne podpalenie.

  24-12-2003 r. Sanok
O godz. 8:33 powstał pożar w budynku mieszkalnym o konstrukcji drewnianej. Działania 3 zastępów JRG-7 strażaków polegały na podaniu jednego prądu wody na palącą się szafę, dywan, odzież. Przyczyną powstania pożaru było najprawdopodobniej zapalenia się sadzy w kominie, a w konsekwencji z powodu nieszczelności przewodu kominowego materiałów łatwopalnych składowanych bezpośrednio przy nim. Osoba zamieszkała w chwili przybycia zastępów JRG przebywała na zewnątrz, wyprowadzona została przez sąsiadów (osoba przytomna z objawami zatrucia dymem). Na miejsce zadysponowano karetkę pogotowia.

  23-12-2003 r. Nowosielec (powiat niżański)
Samochód osobowy marki Fiat UNO wpadł w poślizg i wjechał do rowu blokując częściowo jeden pas drogi krajowej nr 19. W wyniku wypadku 1 osoba została ranna. W akcji trwającej 2 godz.16 min. brały udział 3 zastępy PSP-6 strażaków. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu zasilania w uszkodzonym pojeździe i udrożnieniu drogi.

  22-12-2003 r. Łysa Góra (powiat jasielski)
O godz. 23:28 w budynku mieszkalnym wybuchł pożar. W chwili przybycia jednostek straży ogniem objęty był cały budynek. Działania polegały na podaniu 3 prądów gaśniczych wody na palący się budynek. Po ugaszeniu przystąpiono do przeszukiwania pogorzeliska, w którym znaleziono zwłoki.
W działaniach ratowniczych brało udział: 3 zastępy JRG-9 osób oraz 6 zastępów OSP-36 osób

  20-12-2003 r. Strzyżów
O godz. 11:40 został zauważony pożar budynku gospodarczego. W chwili przybycia zastępów PSP pożarem objęty był cały budynek inwentarsko-składowy, zagrożony budynek mieszkalny i gospodarczy. Udzielono pierwszej pomocy poparzonej właścicielce i wezwano karetkę pogotowia. Działania PSP polegały na podaniu dwóch prądów wody na zagrożone budynki. Przekopano i zalano palącą się słomę oraz usunięto przy pomocy piły spalinowej konstrukcję dachową. W działaniach ratowniczych trwających 4 godz. 04 min. brały udział 4 zastępy PSP-8 strażaków oraz
6 zastępów OSP-36 ochotników.
Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było zwarcie instalacji elektrycznej w budynku.

  19-12-2003 r. Radymno (powiat jarosławski)
O godz. 12:10 został zauważony pożar w jednym z mieszkań parterowego kompleksu budowlanego.
W chwili przybycia zastępów PSP pożarem objęte było całe mieszkanie, a działania ratowniczo-gaśnicze utrudniał gęsty dym. Działania straży polegały na podaniu prądów wody na palące się wyposażenie, wejściu do wewnątrz w aparatach ochrony dróg oddechowych i przeszukaniu pomieszczeń. Wewnątrz znaleziono zwłoki mężczyzny.
Po lokalizacji pożaru dogaszono i usunięto spalone elementy wyposażenia domowego. W działaniach ratowniczych brało udział 4 zastępy JRG-14 osób i 3 zastępy OSP-16 strażaków.

  18-12-2003 r. Siepietnica (powiat jasielski)
O godzinie 10:55 doszło do zderzenia trzech samochodów: Fiata 126 p., Poloneza i samochodu ciężarowego Volvo. Przyczyną zdarzenia było niedostosowanie prędkości do warunków drogowych. Poszkodowane zostały dwie osoby. Pomocy udzielił lekarz pogotowia ratunkowego.
Działania 2 zastępów JRG-9 strażaków polegały na oznakowaniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów, usunięciu plamy oleju oraz rozbitego szkła i elementów karoserii.

  17-12-2003 r. Widaczów (powiat przeworski)
W wyniku zdarzenia samochodu osobowego Ford Orion z samochodem ciężarowym STAR - dwie osoby poniosły śmierć na miejscu.
Działania jednostek PSP polegały na wyciąganiu ofiar wypadku za pomocą sprzętu hydraulicznego, zabezpieczeniu miejsca wypadku.
W akcji trwającej 5 godz. 48 minut brało udział 3 zastępy PSP-6 strażaków i 1 zastęp OSP-6 ochotników.

  16-12-2003 r. Jawornik Niebylecki (powiat strzyżowski)
O godz. 21:05 samochód ciężarowy - cysterna marki Volvo – z powodu oblodzenia jezdni, na stromym podjeździe częściowo zsunął się do rowu. Przewożona w niej substancja to siarczek sodowy (materiał łatwopalny) w ilości ok. 20 t. Na skutek zdarzenia nie doszło do rozszczelnienia cysterny. Przybyły zastęp JRG Strzyżów zabezpieczył i oznakował miejsce zdarzenia. Zadysponowany z Rzeszowa ciężki samochód ratownictwa technicznego wyciągnął cysternę z rowu.

  16-12-2003 r. Godowa (powiat strzyżowski)
O godz.16:50 samochód osobowy Seat Cordoba potrącił dwóch rowerzystów, po czym zjechał do rowu i przewrócił się na bok. W wyniku uderzenia obrażeń doznała dwójka dzieci jadących rowerami. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy medycznej jednemu z poszkodowanych dzieci oraz wyciągnięciu samochodu z rowu.
W akcji brał udział jeden zastęp JRG-3 osoby. Straty

  15-12-2003 r. Rzeszów
Rondo Dmowskiego - o godz. 18:07 kierowca karetki pogotowia, przewożąc chorego, wjechał na rondo na czerwonym świetle. W wyniku czego karetka pogotowia zderzyła się z samochodem osobowym Toyota i przewróciła się na bok. Poszkodowanych (chorego i kierowcę karetki pogotowia) zabrała, przybyła równocześnie z PSP karetka pogotowia.
Działania dwóch 2 zastępów JRG-7 strażaków polegały na odłączeniu akumulatorów w pojazdach, pomocy przy załadunku uszkodzonych pojazdów na lawety, usunięciu z jezdni szkła i plastikowych elementów karoserii.

  15-12-2003 r. Rzeszów
Na ulicy Podkarpackiej o godz. 16:55 kierowca samochodem 125 p potrącił dwie kobiety. Kierowca nie dostosował prędkości jazdy do warunków panujących na jezdni. W chwili przybycia ratowników, pomocy osobom poszkodowanym udzielały osoby postronne. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu osób poszkodowanych przed utratą ciepła.
Poszkodowaną kobietę, będącą w ciąży, przekazano obsadzie karetki pogotowia. Drugiej kobiecie założono opatrunek usztywniający i kołnierz Schanza. Wspólnie z obsadą pogotowia ułożono poszkodowaną na nosze i przetransportowano do karetki.
Policji udzielono pomocy przy kierowaniu ruchem.

  14-12-2003 r. Zgórsko (powiat mielecki)
O godz. 6:40 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Fiat 126p. W wyniku wypadku 3 osoby zostały ranne. Działania zastępu JRG polegały na założeniu poszkodowanym kołnierzy ortopedycznych, uwolnieniu ich z zakleszczonego pojazdu oraz przekazaniu ekipie pogotowia ratunkowego.
W działaniach ratowniczych brało udział 3 zastępy JRG-9 ratowników.

  13-12-2003 r. Jurowce (powiat sanocki)
W godzinach porannych samochód osobowy Fiat 126p zjechał z jezdni i uderzył w przydrożne drzewo. W pojeździe zostały uwięzione 2 osoby, trzecia osoba znajdowała się na zewnątrz pojazdu. Działania zastępu JRG polegały na założeniu poszkodowanym kołnierzy ortopedycznych, uwolnieniu ich z zakleszczonego pojazdu oraz przekazaniu ekipie pogotowia ratunkowego.
W działaniach ratowniczych brał udział 1 zastęp JRG-5 osób.

  12-12-2003 r. Zdziary (powiat niżański)
O godz. 17:30 doszło do zderzenia dwóch samochodów. W chwili przybycia zastępów JRG oba samochody znajdowały się na prawym pasie drogi. W jednym z samochodów kierowca miał zakleszczoną nogę. W drugim aucie osoba była całkowicie zablokowana. Z obydwu samochodów na jezdnię wylało się paliwo.
Zastęp PSP uwolnił i ewakuował poszkodowanych z samochodu i następnie podał prąd piany ciężkiej na rozlane paliwo. W tym czasie lekarz z karetki PR stwierdził zgon kierowcy drugiego samochodu.
Po zakończeniu działań przez policję i prokuratora rozcięto karoserię samochodu i wyciągnięto zwłoki.
Usunięto z jezdni szkło i części karoserii. Zneutralizowano plamy oleju i paliwa, jezdnię zmyto prądem wody.

  12-12-2003 r. Dębica
O godz. 7:46 miał miejsce wypadek radiowozu policyjnego. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że radiowóz policyjny chcąc uniknąć zderzenia z wymuszającym pierwszeństwo przejazdu pojazdem (kierowca odjechał z miejsca zdarzenia) uderzył w krawężnik i zatrzymał się na pasie zieleni.
Działania 1 zastępu JRG-3 strażaków polegały na zabezpieczeniu terenu akcji do czasu przybycia grupy dochodzeniowej Policji.

  12-12-2003 r. Cygany
W godzinach nocnych wybuchły dwa pożary zabudowań gospodarskich. Pożary były zlokalizowane w niedalekiej odległości od siebie (około 150 m). Charakter zdarzenia wskazuje jednoznacznie na podpalenie. W pierwszym pożarze spaleniu uległa stodoła o pow. 50 m2, słoma, siano, sieczkarnia , deski.
Natomiast drugim pożarem objęta była stodoła i budynek gospodarczy pod jednym dachem. Spaleniu uległ dach stodoły, siano deski, materiały budowlane.
Straty w obydwu pożarach oszacowano na około 60 tyś. zł.

  10-12-2003 r. Hłudno
O godz. 10:50 w drewnianym budynku mieszkalnym wybuchł pożar. W chwili przybycia jednostek na miejsce zdarzenia, pożarem objęty był dach budynku. Działania straży pożarnej polegały na podaniu prądów gaśniczych na palący się budynek, po lokalizacji pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych konstrukcji budynku oraz dogaszeniu pogorzeliska.
Z uwagi na znaczne zniszczenia obiektu, nie nadaje się on w chwili obecnej do dalszego zamieszkania. Informację taką przekazano do Urzędu Gminy Nozdrzec. W czasie prac rozbiórkowych konstrukcji budynku lekkiemu wypadkowi uległ członek OSP Wesoła.
W działaniach ratowniczych brało udział: 1 zastęp JRG-5 osób, 3 zastępy PSP-osób 15.
Prawdopodobną przyczyną pożaru była nieszczelność przewodów kominowych.

  09-12-2003 r. Zarównie
O godz. 14:05 w pomieszczeniach budynku gospodarczego, z nieustalonej przyczyny, wybuchł pożar.
Spaleniu uległ dach budynku gospodarczego o pow. 200 m2, słoma , siano. W działaniach brały udział: 2 zastępy JRG-8 strażaków oraz 3 jednostki OSP-20 ochotników. Uratowano-chlewnię, garaże oraz znajdujące się na parterze pomieszczenie socjalne.

  08-12-2003 r. Zaklików
O godz.14:40 doszło do zderzenia autobusu z samochodem osobowym Fiat 126p. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów i oświetleniu terenu akcji. Zniszczeniu uległ cały Fiat i bok autobusu.

  08-12-2003 r. Kamionka Górna
W działaniach, mających na celu ugaszenie płonącej stodoły, trwających 3 godz. 25 min., brały udział: 1 zastęp PSP-3 strażaków oraz 4 zastępy OSP-21 ochotników. Działania ratownicze polegały na rozbiórce konstrukcji drewnianej, przerzuceniu siana i słomy.

  07-12-2003 r. Warzyce
O godz.14:04 doszło do zderzenia 2 samochodów osobowych Daewoo Nexia oraz Opel Vectra. W wyniku zderzenia kierujący samochodem Nexia został zakleszczony w pojeździe.
Działania straży pożarnej polegały na uwolnieniu zakleszczonego kierowcy przy użyciu narzędzi hydraulicznych, zabezpieczeniu terenu działań oraz uprzątnięciu jezdni.
Przyczyną wypadku było zjechanie samochodu Vectra na przeciwległy pas ruchu.
W wypadku 1 osoba została poszkodowana. W akcji brały udział 2 zastępy JRG-9 strażaków.

  06-12-2003 r. Błażowa
O godz. 17:40 doszło do zderzenia samochodu Fiat CC z autobusem marki Autosan. Przyczyną wypadku było niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na jezdni przez kierowcę Fiat CC.
Poszkodowanych zostało 3 osoby w tym jedna ofiara śmiertelna (3-letnia dziewczynka).
W działaniach brały 2 zastępy PSP-7 strażaków. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca akcji, neutralizacji plamy oleju oraz usunięciu rozbitych elementów pojazdu.

  06-12-2003 r. Kutyły
O godz. 5:48 w suszarni drewna wybuchł pożar.
Spaleniu uległ dach na suszarni drewna, piec i podajnik trocin. Straty oszacowano na 30 tyś. zł.
W gaszeniu pożaru brały udział 2 zastępy JRG-4 strażaków, 3 jednostki OSP-24 ochotników.

  05-12-2003 r. Sanok
O godz. 2:55 powstał pożar w murowanym budynku mieszkalnym Działania straży polegały na podaniu czterech prądów wody na palący się budynek i pracach rozbiórkowych konstrukcji budynku
W akcji trwającej 4 godz. 45 minut brało udział 2 zastępy PSP-7 strażaków oraz 1 zastęp OSP-7 ochotników.

  05-12-2003 r. Budziwój
Około godz. 0:55 powstał pożar budynku gospodarczego wraz z stodołą. W chwili przybycia Jednostek PSP cały budynek był objęty ogniem. Działania straży polegały na podaniu trzech prądów wody na palące się budynki i jednego w obronie na zagrożony drewniany budynek mieszkalny, ewakuacji zagrożonego inwentarza (byczki, krowa, świnie).
W akcji trwającej 5 godz. brało udział 3 zastęp PSP-7 strażaków oraz 4 zastępy OSP-26 ochotników.

  03-12-2003 r. Kosina
Ok. godz. 14:45 doszło do wypadku samochodowego. W wyniku zderzenia samochodu osobowego Fiat 126p
z Multicarem rannych zostało 4 osoby w tym dwoje dzieci. Poszkodowanym udzielono pomocy przedmedycznej,
a następnie przekazano pogotowiu ratunkowemu.
W akcji uczestniczyło 2 zastępy JRG-4 strażaków.

  03-12-2003 r. Łączki Kucharskie
Ok. godz. 13:58 doszło do wypadku samochodowego, w którym uczestniczyły 2 samochody osobowe. W wyniku zderzenia rannych zostało 4 osoby w tym 2 dzieci.
W akcji brały udział 2 zastępy JRG-5 strażaków.

  03-12-2003 r. Mielec
Ok. godz. 13:35 wybuchł pożar w zakładzie tapicerskim. W trakcie działań ratowniczo-gaśniczych z pomieszczenia ewakuowano poparzoną kobietę. Udzielono jej pomocy przedmedycznej i przekazano pogotowiu ratunkowemu.
W pomieszczeniach panowało silne zadymienie, co w znacznym stopniu utrudniało akcję ratowniczo-gaśniczą.
Spaleniu uległo pomieszczenie produkcyjne, maszyny oraz materiały tapicerskie.
W działaniach brało udział 2 zastępy JRG-8 strażaków.

  03-12-2003 r. Duńkowice
Około godz. 10:10 powstał pożar w pomieszczeniu socjalnym budynku warsztatowego. W pomieszczeniach znajdowały się paliwa płynne, butle z gazami palnymi oraz kilkadziesiąt kartonów papierosów. Pożar powstał w wyniku podpalenia. Osoby odpowiedzialne za podpalenie zostały ujęte przez straż graniczną na miejscu zdarzenia.
W akcji brało udział 2 zastępy JRG-10 strażaków.

  02-12-2003 r. Rzędzianowice
O godz.12:20 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych marki Fiat 126p. W wyniku kolizji 2 osoby zostały ranne. W akcji trwającej 2 godz. 26 min. brał udział 1 zastęp PSP – 3 strażaków.
Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy poszkodowanym i przetransportowaniu do karetek pogotowia.
Przyczyny zdarzenia nie ustalono.

  02-12-2003 r. Krzemienna
3 zastępy PSP brały udział w wyciąganiu ze stawu rybnego samochodu osobowego Fiat 126p, w którym znajdowały się zwłoki mężczyzny. Akcja trwała 4 godz.40 min.

  01-12-2003 r. Kępie Zaleszańskie
O godz. 11:20 przewracający się komin uszkodził dach budynku oraz częściowo powałę w pomieszczeniu kuchennym. Ponadto pęknięciu uległy ściany budynku.
Działania straży polegały na podstemplowaniu pękniętej części powały oraz wyparciu pochylonych ścian. Po zabezpieczeniu budynku przystąpiono do ewakuacji mienia.
Przybyły na miejsce zdarzenia Inspektor Nadzoru Budowlanego zlecił rozbiórkę uszkodzonego budynku.
Cała siedmioosobowa rodzina została zabrana do Schroniska Świętego Brata Alberta w Stalowej Woli.
W działaniach ratowniczych brało udział 2 zastępy-5 osób i 1 zastęp OSP-4 osoby.

  31-07-2003 r. Breń Osuchowski
O godz. 16:26, w czasie burzy, silny podmuch wiatru zerwał konstrukcję dachu z budynku mieszkalnego i przeniósł na pobliską stodołę.
Działania straży polegały na zabezpieczeniu uszkodzonego budynku folią.
W akcji brało udział 2 zastępy JRG-5 osób i 2 zastępy OSP-10 osób.

  30-07-2003 r. Nowa Wieś
Po godz. 1:00 w miejscowości samochód ciężarowy marki Volvo z naczepą, przewożący 20 ton gazu propan-butan, zjechał z drogi i przewrócił się na bok tuż nad brzegiem rzeki Wisłok.
W wyniku wypadku kierowca pojazdu doznał obrażeń ciała i został zabrany przez karetkę pogotowia do szpitala.
Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na przepompowywaniu gazu do drugiej podstawionej cysterny. Następnie przy użyciu 2-ch dźwigów wyciągnięto cysternę z rowu.
Akcja ratownicza trwała ponad 13 godzin. Brało w niej udział 10 samochodów pożarniczych-24 strażaków.


  29-07-2003 r. Parkosz
O godz. 9:42 doszło do kolizji trzech samochodów (dwóch osobowych i jednego ciężarowego). W wyniku zderzenia ranne zostały trzy osoby w tym jedno dziecko (nie odnieśli poważniejszych urazów).
Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uwolnieniu uwięzionych osób przy pomocy narzędzi hydraulicznych i przekazaniu ich pogotowiu ratunkowemu.
W działaniach ratowniczych brało udział 3 zastępy JRG-7 osób.
  19-07-2003 r.  
Podczas gwałtownych przyborów wody na rzekach w miejscowościach Załęże i Polany (powiat jasielski) w nocy z 18-19.07 doszło do zatopienia samochodu Renault Clio, w którym znajdowały się 2 osoby i samochodu Ford Escort z 5 osobami. Pasażerowie z samochodu renault wydostali się z wnętrza pojazdu - jedna z nich dopłynęła do brzegu, natomiast druga zaginęła.
Drugi samochód zauważono dzisiaj o godz. 10:00 po opadnięciu poziomu wody w potoku Wilsznia.
Po wyciągnięciu samochodu na brzeg, we wraku znaleziono zwłoki dziecka. Po kilku godzinach poszukiwań odnaleziono kolejnych pasażerów (łącznie 5 osób - 3 dzieci, 2 dorosłych).
W działaniach poszukiwawczych pasażerów samochodu Ford brało udział 2 zastępy JRG - 5 osób i 4 zastępy OSP 24 osoby.

  17-07-2003 r. Rzeka San i Wisłok
Na powierzchni rzek San i Wisłok, na terenie województwa podkarpackiego, została zauważona substancja nieznanego pochodzenia. Działania straży polegały na ustawieniu zapór w miejscowości Wrzawy oraz pobraniu próbek wody. Badania wykonane w laboratorium PIOŚ wykazały, że obserwowane środowisko ma charakter masowych zakwitów glonów, spowodowanych warunkami atmosferycznymi.
Zakwity powodowane przez te glony nie wykazują zagrożenia dla życia biologicznego w rzece oraz nie mają charakteru toksycznego.

to płynęło rzekami...
to zebraliśmy...
to nam towarzyszyło...

  17-07-2003 r. Trzcinica
Podczas zabawy w rzece Ropa, jeden z dwóch pływających braci zaczął tonąć. Na ratunek tonącemu ruszył starszy brat, jednak z powodu słabych umiejętności pływackich również topił się. Wezwana na pomoc osoba postronna zobaczyła tylko jednego chłopca i wyciągnęła go nieprzytomnego na brzeg. Po krótkiej reanimacji przez pogotowie chłopiec odzyskał przytomność. Nikt z obecnych na miejscu zdarzenia osób nie był w stanie stwierdzić co się stało z drugim chłopcem.
Działania poszukiwawcze prowadzono w wodzie oraz na brzegu w sąsiedztwie rzeki. Zwłoki chłopca zlokalizowano z pontonu na głębokości ok. 2 m.
W działaniach ratowniczych brało udział 2 zastępy JRG - 6 osób i 2 zastępy OSP - 12 osób.

  17-07-2003 r. Rzeszów
O godz. 18:53 w Rzeszowie, na ul. Jabłońskiego powstał pożar mieszkania w bloku na szóstym piętrze. W momencie przybycia jednostek PSP na miejsce zdarzenia pożarem objęte było całe mieszkanie, a ogień i dym wydobywały się przez okna i drzwi.
Działania PSP polegały na rozwinięciu linii gaśniczej klatką schodową na szóste piętro i podanie prądu gaśniczego na palące się wyposażenie mieszkania przez, odłączeniu głównego wyłącznika prądu, sprawdzenie mieszkań sąsiednich oraz oddymienie klatki schodowej.
Jednocześnie prowadzone były działania na zewnątrz budynku: rozstawienie drabiny SD 37 i podanie prądu gaśniczego przez okno mieszkania. Po przygaszeniu pożaru ratownicy weszli do mieszkania i dogasili palące się resztki wyposażenia.
W działaniach ratowniczych brało udział 6 zastępów JRG - 12 osób.

  13-07-2003 r. Dąbrówki
O godz. 15:46 doszło do pożaru na poddaszu budynku stacji paliw. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądu wody na palący się obiekt oraz demontażu blachy dachowej w celu dotarcia do ogniska pożaru.
W akcji brało udział 3 zastępy JRG - 7 osób oraz 2 zastępy OSP - osób 6.

  10-07-2003 r. Sietesz
O godz. 16:40 w wyniku uderzenia pioruna doszło do pożaru zabudowań gospodarczych.
Działania straży polegały na podaniu prądów wody w natarciu oraz w obronie pobliskich budynków mieszkalnych, ewakuacji zagrożonego mienia i pracach rozbiórkowych.
W akcji brało udział 2 zastępy JRG-6 osób i 4 zastępy OSP-22 osoby.

  09-07-2003 r. Nowosielec
O godz. 9:00 doszło do zderzenia motocykla z samochodem osobowym VW Golf. Na skutek wypadku śmierć poniosła pasażerka motocykla, a kierowca motocykla i kierowca samochodu zostali ranni.

  03-07-2003 r. Ożańsk
O godz. 2:50 wybuchł pożar stodoły o powierzchni 731 m kw., należącej do Zakładu Doświadczalnego Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Ożańsku.
W akcji brało udział 4 zastępy PSP-osób 13 , 4 zastępy OSP-osób 30
W wyniku pożaru spalił się dach stodoły oraz ok.100 t siana i słomy.
Przypuszczalna przyczyna-podpalenie.

  03-07-2003 r. Domaradz
Przed godziną 22. doszło do wypadku drogowego - samochód Bus-Toyota, w wyniku nadmiernej prędkości na łuku jezdni, uderzył w trzyosobową grupę pieszych.
W wyniku zderzenia jedna osoba poniosła śmierć na miejscu, drugą z ciężkimi obrażeniami ciała przewieziono do szpitala. Trzeciej osobie oraz kierowcy samochodu udzielono pierwszej pomocy na miejscu.
W akcji brało udział 4 zastępy - 8 ratowników.

  02-07-2003 r. Posada Górna
Od godz. 20:50 były prowadzone poszukiwania starszej, chorej osoby, która oddaliła się od domu w nieznanym kierunku.
W działaniach ratowniczych uczestniczyły 1 zastęp PSP–6 osób, 3 zastępy OSP–18 osób, działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeszukiwanie pobliskiego terenu. Poszukiwaną osobę odnaleziono o godz. 22:30

  01-07-2003 r. Tarnobrzeg
Na ul. Piłsudskiego, w budynku Banku PKO S.A., doszło do zwarcia instalacji elektrycznej umieszczonej w podwieszanym suficie. W wyniku powstałego pożaru spaleniu uległy przewody elektryczne.
Działania straży polegały na ugaszeniu palącej się instalacji przy użyciu gaśnic śniegowych. Z uwagi na to, że pożar miał miejsce w pomieszczeniu kasowym nie zachodziła potrzeba ewakuacji ludzi.

  01-07-2003 r. Nagawczyna
O godz. 10:23 na trasie E-4 doszło do zderzenia samochodów Ford Escort i Fiat Tempra. W wyniku wypadku obrażeń ciała doznało 5 osób, które zostały przetransportowane do szpitala przez pogotowie.
W działaniach ratowniczych uczestniczyło 2 zastępy straży. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu dopływu prądu w samochodach i pomocy w transporcie rannych do karetek.

  27-06-2003 r. Krzątki
Ok. godz.7:35 na trasie Nowa Dęba - Bojanów doszło do zderzenia czołowego na łuku drogi dwóch samochodów osobowych: Opla Omegi i Forda Fokusa. W wyniku uderzenia zapalił się Opel Omega, w którym znajdowały się uwięzione 2 osoby .
Po przybyciu pierwsza jednostka PSP ugasiła palący się samochód oraz przy pomocy urządzeń hydraulicznych wydobyła ciała kobiety lat około 42 oraz chłopca lat ok. 13.
Kierowcę drugiego samochodu w stanie ciężkim zabrała karetka pogotowia do szpitala.
W akcji uczestniczyło 6 zastępów PSP-osób 17 oraz 1 zastęp OSP-osób 6 .
Całkowitemu zniszczeniu uległ Ford Fokus i spaleniu Opel Omega

  25-06-2003 r.
O godz. 16:40 w kompleksie leśnym o pow. ok.3745 ha miedzy miejscowościami Kuryłówka a Brzyska Wola zaginał 8 letni chłopiec.
W poszukiwaniach brały udział:
  • 4 zastępy JRG-10 osób,
  • 10 zastępów OSP-108 osób,
  • 120 Policjantów z psem tropiącym,
  • śmigłowiec,
  • Grupa poszukiwawcza STORAT-5 osób oraz 2 psy tropiące,
  • służby leśne-2 osoby,
  • pracownicy Urzędu Gminy Kuryłówka-5 osób.
Po poszukiwaniach trwających od godz. 16.40 dnia 25.06. w dniu 26.06. o godz. 9.30 chłopiec został odnaleziony.
Jego stan poza lekkim wyczerpaniem jest dobry. Został przekazany pod opiekę pogotowiu ratunkowemu.
Prawdopodobną przyczyna zaginięcia był brak nadzoru nad dzieckiem podczas pobytu w lesie

  22-06-2003 r. Krosno
O godzinie 9.28 ultralekki samolot JK-05 Junior w czasie podchodzenia do lądowania, zahaczył podwoziem o budynek administracyjny firmy "Delphi".
W wyniku uderzenia spadł na ziemię, a rannemu pilotowi udało się opuścić wrak samolotu i odejść na bezpieczną odległość, po czym nastąpił wybuch i pożar maszyny.
Rannemu pilotowi na miejscu zdarzenia pomocy udzieliło pogotowie, a następnie został przetransportowany do szpitala.
Palący się samolot zaczęli gasić pracownicy firmy Delphi oraz przybyłe jednostki PSP.
Zdarzenie miało miejsce ok. 300 m. od terenu lotniska w pasie wyznaczonym do ruchu lotniczego. Istniało bardzo duże zagrożenie gdyż w promieniu ok. 500 m. znajdował się gęsto zamieszkały teren miasta Krosna, budynki wielorodzinne oraz zakłady przemysłowe: Krośnieńskie Huty Szkła, Stacja paliw, Zakład Urządzeń Naftowych, Zakład gazowniczy oraz Salon Samochodowy.
Samolot wykonywał lot na trasie Gdańsk-Krosno i był własnością prywatnej osoby. Przypuszczalną przyczyną wypadku była awaria śmigła.

  18-06-2003 r. Jasło
W wyniku zderzenia autobusu marki Autosan z Fiatem 126 p, zostały poszkodowane 4 osoby, w tym dziecko podróżujące samochodem osobowym.
Działania zastępów PSP polegały na uwolnieniu poszkodowanych z samochodu Fiat 126 p, reanimacji poszkodowanego dziecka, przetransportowaniu dziecka samochodem operacyjnym PSP podtrzymując podstawowe funkcje życiowe.
W działaniach brały udział 3 zastępy PSP strażaków 12.

  17-06-2003 r. Dynów
O godz. 14:35 w garażu, w którym znajdował się samochód osobowy GAZ wybuchł pożar.
Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na podaniu środków gaśniczych.
W akcji brały udział: 1 zastęp PSP-3 strażaków oraz 3 zastępy OSP-23 ochotników.

  16-06-2003 r. Izabelin
O godz. 3:50 wpłynęło do straży pożarnej zgłoszenie o pożarze budynku, w którym znajdował się zakład przeróbki drewna, magazyn bielizny, alkoholu i obuwia. W działaniach ratowniczych trwających 4,45 godz. udział brało 2 zastępy JRG-6 osób i 1 zastęp OSP 5 osób.
Straty popożarowe oszacowano na ok. 300 tys. zł.

  12-06-2003 r. Łozina
Około godz. 17:00 w wyniku nie zachowania ostrożności podczas zjazdu ze stromego zbocza doszło do przewrócenia ciągnika rolniczego. Poszkodowane zostały dwie osoby.
Działania polegały na pomocy w przeniesieniu poszkodowanych do karetki pogotowia i śmigłowca ratunkowego

  11-06-2003 r. Kosina
W wyniku zderzenia trzech samochodów osobowych: Fiat 126p, Opel Astra i Deawoo Matiza jedna osoba poniosła śmierć na miejscu a trzy osoby zostały ranne. W akcji trwającej 4 godz. brały udział 3 zastępy PSP-7 ratowników i 1 zastęp OSP-3 ochotników.
Przyczyna zdarzenia: wymuszenie pierwszeństwa przejazdu przez kierującego Matizem.

  08-06-2003 r. Kamionka
W wyniku zderzenia samochodu osobowego Fiat 126p z motocyklem Suzuki 5 osób zostało rannych. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było zjechanie na lewy pas jezdni przez kierującego motocyklem.
W akcji trwającej 2 godz.12 min. brały udział 2 zastępy PSP-4 ratowników.

  07-06-2003 r. Zwięczyca
Do ,głębokiej na ponad 14 m, studni wpadła kobieta.
Działania straży polegały na wejściu do studni przy pomocy sprzętu wysokościowego, wydobyciu poszkodowanej i przekazaniu jej służbom medycznym. W akcji uczestniczyło 3 zastępy JRG-6 osób.

  06-06-2003 r. Zarzecze
Na rzece San doszło do tragicznego zdarzenia - utonęło 2 chłopców w wieku 11 lat. W dniu 6 czerwca podczas prowadzenia przeszukiwania dna rzeki przez grupę płetwonurków z JRG Tarnobrzeg odnaleziono zwłoki jednego z chłopców.

  06-06-2003 r. Wysoka Strzyżowska
W wyniku wywrócenia się kosiarki ciągnikowej śmierć poniósł 72 letni mężczyzna.
W usuwaniu skutków zdarzenia brał udział 1 zastęp PSP, strażaków 3.
Działania polegały na wyciągnięciu traktorzysty spod kabiny ciągnika i przekazaniu poszkodowanego lekarzowi pogotowia. Lekarz stwierdził zgon.
Zabezpieczono miejsce zdarzenia do chwili przybycia grupy dochodzeniowej z Policji.

  04-06-2003 r. Hadle Szklarskie
Pożar budynku gospodarczego, w którym znajdowały się suszarnie nasion i ziół. Działania straży polegały na podaniu trzech prądów wody na palące się obiekty oraz ewakuacji zagrożonego mienia. W akcji uczestniczyło 2 zastępy JRG-7 osób i 5 zastępów OSP-30 osób.

  30-05-2003 r. Zaborów
W wyniku zderzenia samochodu osobowego marki Opel Corsa z ciężarowym DAF 4 osoby poniosły śmierć na miejscu,
a jedna osoba została ranna.
Działania trwające ponad 5 godzin (3 zastępy PSP-9 ratowników) polegały na:
  • wydobyciu zwłok,
  • zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
  • neutralizacji substancji chemicznych.
Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było niezachowanie ostrożności przy wyprzedzaniu przez samochód osobowy.

  20-05-2003 r. Przemyśl
Tuż po północy na ul. Bohaterów Getta samochód marki Audi uderzył w słup, a następnie przewrócił się na bok.
W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniosła jedna osoba, a dwie doznało obrażeń ciała.
Działania ratownicze polegały na wydobyciu uwięzionej we wraku samochodu osoby przy użyciu sprzętu hydraulicznego oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.
W akcji brało udział 2 zastępy JRG - osób 9.

  18-05-2003 r. Nadolany
Jadący samochód osobowy Zastawa wpadł do rowu, a następnie uderzył w przepust betonowy. W wyniku wypadku na miejscu zdarzenia śmierć poniosło dwóch mężczyzn, trzeci - ranny, został zabrany do szpitala śmigłowcem pogotowia ratunkowego.
W akcji trwającej 3 godz. 20 minut brał udział jeden zastęp PSP - 4 ratowników.

  18-05-2003 r. Glinianka
W wyniku pożaru samochodu osobowego Toyota Corolla na miejscu poniósł śmierć kierowca pojazdu.
W akcji trwającej 4 godz. brało udział: zastęp PSP i OSP - 8 ratowników.
Przyczyna pożaru nieustalona.

  13-05-2003 r. Ostrów
Około południa wybuchł pożar budynku magazynowego. Spaleniu uległ dach o konstrukcji drewnianej, kryty papą.
W działaniach brało udział: 6 zastępów JRG - osób 14 oraz 4 jednostki OSP - osób 18.

  12-05-2003 r. Trzciana
W wypadku, w którym uczestniczyły dwa samochody osobowe i rowerzysta, śmierć na miejscu poniósł rowerzysta,
a kierowca jednego z pojazdów doznał lekkich obrażeń.
W akcji uczestniczył jeden zastęp PSP-3 ratowników.

  30-04-2003 r. Skorodne
95 ha nieużytków rolnych spłonęło w bliskim sąsiedztwie lasu.
W działach ratowniczo gaśniczych udział brało 2 zastępy JRG - osób 4; 7 zastępów OSP - osób 36 oraz 3 samochody służb leśnych - osób 8.
Działania polegały przede wszystkim na obronie zagrożonego lasu oraz dogaszeniu palącej się trawy.

  28-04-2003 r. Czudec
Ok. godz. 8ej wybuchł pożar w drewnianym budynku mieszkalnym.
Spaleniu uległ całkowicie budynek mieszkalny wraz z wyposażeniem oraz częściowo poddasze sąsiedniego budynku. Podczas ratowania mienia dwie osoby uległy poparzeniu i zostały odwiezione do szpitala w Rzeszowie.
W działaniach ratowniczo-gaśniczych brało udział: 4 zastępy PSP-osób 11 i 7 zastępów OSP osób 43.

  28-04-2003 r. Przyszów
W godzinach wieczornych miał miejsce wypadek drogowy, w wyniku którego śmierć poniosła jedna osoba, a 5 osób zostało rannych.
Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia oraz pomocy w transportowaniu rannych do karetek pogotowia.

  20-04-2003 r. Trzebuska
4 osoby doznały obrażeń w wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych.
Działania straży polegały na wyciągnięciu zakleszczonego w samochodzie kierowcy przy użyciu sprzętu hydraulicznego oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.
W działaniach uczestniczyły 2 zastępy - 12 osób.

  20-04-2003 r. Siedliska
Kierujący samochodem Skoda Felicja zjechał z drogi do rowu i uderzył w przepust drogowy. W wyniku uderzenia kierowca doznał obrażeń ciała i mimo prowadzonych czynności reanimacyjnych zmarł na miejscu wypadku.
W działaniach ratowniczych brało udział:2 zastępy JRG-6 osób.

  19-04-2003 r. Irena
W akcji gaszenia pożaru młodnika (ok. 2 ha) brały udział 2 zastępy PSP, 4 zastępy OSP oraz samolot Dromader, który wykonał dwa zrzuty wody na palący się las.

  16-04-2003 r. Trzcina
Na trasie E-4 doszło do zderzenia czołowego 2 samochodów osobowych (Seat Toledo i Citroen BX).
W wypadku obrażeń doznało 6 osób.
Działania straży polegały na:
  • udzielaniu pomocy przedmedycznej,
  • zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
  • neutralizacji wycieków,
  • uprzątnięciu jezdni po zdarzeniu.
W działaniach ratowniczych brało udział 2 zastępy JRG - osób 5.

  14-04-2003 r. Rzeszów
Ok. godziny 21. na skrzyżowaniu ulic Targowej i Piłsudzkiego doszło do zderzenia 4 samochodów osobowych (BMW, Renault, Skoda, Polonez).
W wyniku zderzenia obrażeń doznało 6 osób.
Działania straży pożarnej polegały na:
  • uwolnieniu zakleszczonych osób,
  • neutralizacji wycieków oleju,
  • uprzątnięciu jezdni.
W działaniach ratowniczych udział brały 2 zastępy JRG-8 osób.

  12-04-2003 r. Łańcut
110 osób ewakuowano z bloku mieszkalnego, w którym wybuchł pożar. Mieszkańcy zostali ewakuowani w związku z dużym zadymieniem.
W akcji, trwającej 3 godziny, brały udział 3 zastępy PSP-6strażaków i 1 zastęp OSP-5 ochotników.
Straty zostały oszacowane na ok. 100 tys. zł.
Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.
Po zakończeniu działań ratowniczo-gaśniczych lokatorzy wrócili do swoich mieszkań.

  12-04-2003 r. Wola Zgłobieńska
Na skutek wybuchu gazu całkowitemu zniszczeniu uległ budynek mieszkalny. W wyniku zdarzenia 4 osoby zostały ranne.
Działania jednostek PSP polegały na:
  • zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
  • ugaszeniu pożaru,
  • rozbiórce uszkodzonych elementów obiektu.
W akcji trwającej ponad 6 godzin brały udział 4 zastępy PSP-11 strażaków i 5 jednostek OSP-32 ochotników.

  05-04-2003 r. Nielepkowice
Jedna osoba zginęła w pożarze budynku mieszkalnego, do którego doszło w godzinach porannych.
Działania straży polegały na:
  • wyważeniu drzwi,
  • podaniu prądów wody do budynku.
W działaniach uczestniczyły 3 zastępy JRG-12 osób oraz 2 zastępy OSP-12 osób.

  03-04-2003 r. Kolbuszowa
Ok. godz. 9.40 na terenie przyległym do szkoły podstawowej został rozpylony gaz niewiadomego pochodzenia.
Gaz przedostał się przez otwarte okna do wnętrza szkoły.
Działania PSP polegały na:
  • ewakuacji ludzi z budynku,
  • zabezpieczenia miejsca zdarzenia,
  • przewietrzaniu pomieszczeń,
  • wezwaniu na miejsce Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
W trakcie działań PSP karetkami pogotowia odwieziono 13 uczniów z objawami lekkiego zatrucia do szpitala.
Powiatowy Inspektor Sanitarny o godz. 10.35 podjął decyzję o kontynuowaniu nauki w szkole.

  03-04-2003 r. Wólka Żmijowska
Przypuszczalnie na skutek wypalania traw spłonęło 115 ha nieużytków rolnych, upraw leśnych i poszycia leśnego.
W akcji brało udział 1 zastęp PSP - 3 strażaków i 4 zastępy OSP - 39 ochotników.
Straty oszacowano na około 75 tys. zł. Uratowano mienie na około 200 tys. zł.

  01-04-2003 r. Oleszyce
W wyniku zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym kierowca samochodu osobowego poniósł śmierć na miejscu, a ranny pasażer został zabrany do szpitala. Działania zastępu PSP polegały na uwalnianiu poszkodowanego przy użyciu sprzętu hydraulicznego. W działaniach brało udział 2 zastępy PSP - 10 osób.

  01-04-2003 r. Oleszyce
W wyniku zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym kierowca samochodu osobowego poniósł śmierć na miejscu, a ranny pasażer został zabrany do szpitala. Działania zastępu PSP polegały na uwalnianiu poszkodowanego przy użyciu sprzętu hydraulicznego. W działaniach brało udział 2 zastępy PSP - 10 osób.

  28-03-2003 r. Kolbuszowa
W wyniku pożaru budynku mieszkalnego dwie osoby dorosłe uległy śmiertelnemu zaczadzeniu.
W akcji trwającej 2 godz. 33 min. brały udział 3 zastępy PSP - 8 strażaków oraz 2 zastępy OSP - 12 strażaków.

  28-03-2003 r. Kosina
Na trasie E-4 doszło do wypadku drogowego, w którym uczestniczyły 2 samochody osobowe.
W wyniku zdarzenia 2 osoby poniosły śmierć na miejscu, a 4 osoby zostały ranne.
W akcji trwającej 4 godziny brały udział 3 zastępy PSP - 8 strażaków.
Działania polegały na uwalnianiu poszkodowanych z pojazdów i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.

  28-03-2003 r. Trześń-Zabrody
Przy gaszeniu pożaru trawy i budynku gospodarczego natknięto się na zwłoki mężczyzny leżące za budynkiem.
W akcji 2 godziny brały udział: 1 zastęp PSP i 2 zastępy OSP - 14 strażaków.

  28-03-2003 r. Lubaczów
W wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych 1 osoba poniosła śmierć na miejscu, a 2 zostały ranne (wśród nich 6-letnie dziecko).
Działania polegały na uwolnieniu poszkodowanych z zakleszczonego pojazdu, zabezpieczeniu i oświetleniu terenu akcji.
Udział brało 1 zastęp PSP - 3 osoby.

  10-03-2003 r. Rzeszów
Na ul. Powstańców Warszawy doszło do potrącenia pieszych przez TIRa, w wyniku którego zostały ranne dwie osoby.
Działania jednostek PSP polegały na:
  • uwolnieniu jednej osoby uwięzionej pod ciągnikiem pojazdu,
  • udzieleniu pomocy medycznej drugiej poszkodowanej osobie,
  • zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.
W akcji trwającej 2 godz. 22 min. brały udział 4 zastępy PSP - 10 strażaków.

  07-03-2003 r. Trzebownisko - powiat rzeszowski
Po 4 minutach od momentu zauważenia pożaru drewnianego budynku mieszkalnego na miejsce zdarzenia przybyła miejscowa jednostka OSP.
Podczas rozpoznania wewnątrz budynku odnaleziono 2 nieprzytomnych mężczyzn. Po ewakuacji ich z budynku prowadzono reanimację do czasu przybycia pogotowia ratunkowego. Mimo dalszej reanimacji, prowadzonej przez pogotowie ratunkowe, mężczyźni zmarli.
W działaniach brały udział:
  • 4 zastępy PSP - 16 strażaków
  • 3 zastępy OSP - 18 strażaków.
Spaleniu uległo wyposażenie budynku, uratowano pozostałą część obiektu.
Przyczyny pożaru nie ustalono.

  06-03-2003 r. Sędziszów Młp.
Ok. godz. 19-ej na trasie E4 doszło do zderzenia 2 samochodów osobowych.
W wyniku zderzenia obrażeń doznało 3 pasażerów.
Działania straży pożarnej polegały na:
  • zabezpieczeniu i oświetleniu terenu działania,
  • likwidacji i neutralizacji wycieku oleju,
  • odłączeniu akumulatorów i uprzątnięciu jezdni.
W działaniach ratowniczych brało udział: 3 zastępy JRG - 7 osób.

  03-03-2003 r. Leszczawa - powiat przemyski
Ok. godz.13:00 samochód ciężarowy Liaz na łuku drogi przewrócił się na bok i uderzył w barierę zabezpieczającą.
W wyniku doznanych obrażeń kierowca poniósł śmierć w zgniecionej kabinie a dwóch pasażerów doznało poważnych obrażeń ciała.
Działania straży pożarnej polegały na odciągnięciu kabiny pojazdu od barierki i uwolnieniu zakleszczonych osób przy użyciu narzędzi hydraulicznych.
W działaniach ratowniczych brało udział:
  • 3 zastępy JRG - 7 osób,
  • 2 zastępy OSP - 12 osób.

  02-03-2003 r. Kraczkowa
O godz. 22:30 w na trasie E-4 doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym. W wyniku zdarzenia 2 osoby podróżujące sam. osobowym zginęły na miejscu, a trzecia z licznymi obrażeniami ciała została odwieziona do szpitala. Działania trzech zastępów PSP polegały na:
  • zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia,
  • odholowaniu z jedni uszkodzonego sam. ciężarowego (ciągnika siodłowego i naczepy),
  • uprzątnięciu jezdni.
Akcja ratownicza trwała 7 godz.

  01-03-2003 r. Przybyszówka - powiat rzeszowski
W wyniku kolizji 4 samochodów osobowych doszło 2 osoby zostały ranne.
W akcji trwającej 60 min. brały udział 2 zastępy PSP – 6 strażaków.
Działania polegały na:
  • zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
  • transporcie rannych do karetki,
  • usunięciu skutków kolizji.

  27-02-2003 r. Łężany (powiat krośnieński)
Jedna osoba poniosła śmierć na skutek zaczadzenia, które powstało w trakcie pożaru budynku mieszkalnego.

  26-02-2003 r. Jasło
W wyniku nieszczelności przewodu kominowego zatruciu dwutlenkiem węgla uległo dwoje dzieci w wieku 9 i 10 przebywających w mieszkaniu.
Po podaniu tlenu dzieci zostały przewiezione karetką pogotowia do pobliskiego szpitala.
Działania straży polegały na:
  • ewakuacji dzieci,
  • zabezpieczenie miejsca zdarzenia,
  • przewietrzenie pomieszczeń.
W działaniach udział brało 3 zastępy PSP, 7 - osób.

  25-02-2003 r. Komorów (powiat kolbuszowski)
Ok. godz. 19ej doszło do zderzenia 3 pojazdów: Fiat 126p, Lublin oraz Mercedes.
W wyniku zderzenia kierowca i pasażer fiata 126 zostali uwięzieni w zgniecionym pojeździe.
Działania PSP polegały na uwolnieniu 2 zakleszczonych osób przy pomocy narzędzi hydraulicznych i przekazaniu ich znajdującym się na miejscu obsadom karetki pogotowia.
Mimo podjętych działań reanimacyjnych w drodze do szpitala jedna z rannych osób zmarła.
W działaniach ratowniczych brało udział 3 zastępy JRG - 8 osób.

  20-02-2003 r. Lubzina (powiat ropczycko-sędziszowski)
W wyniku kolizji 3 pojazdów (samochód cieżarowy Star, samochód ciężarowy Volvo, samochód dostawczy Citroen) - 1 osoba została ranna.
Działania jednostek ratowniczych polegały na:
  • zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
  • przetransportowaniu osoby rannej do karetki pogotowia,
  • neutralizacji oleju napędowego (wyciek ok. 20 litrów).
W akcji ratowniczej brały udział 3 zastępy PSP – 7 strażaków oraz 1 zastęp OSP – 5 strażaków.
Straty oszacowano na około 60 tys. złotych.


  18-02-2003 r. Rzeszów
Przy ul. Baczyńskiego, w warsztacie samochodowym, podczas montażu instalacji gazowej, nastąpił wybuch gazu.
Na skutek wybuchu trzy osoby zostały poparzone.
Działania jednostek polegały na:
  • odłączeniu zasilania elektrycznego w pomieszczeniu,
  • odłączeniu akumulatora w samochodzie w którym doszło do rozszczelnienia butli gazowej,
  • przewietrzenia garażu,
  • dogaszenia tlących się materiałów palnych.
W działaniach brało udział trzy jednostki JRG osób 11.

  18-02-2003 r. Bór (gmina Głogow Młp.)
Jedna osoba zginęła, jedna osoba ranna w wyniku zderzenia samochodu Matiz z samochodem ciężarowym.
W akcji brało udział dwa zastępy JRG - osób 9.

  16-02-2003 r. Dynów
W wyniku pożaru zabudowań gospodarczych (stodoła, obora), który miał miejsce na ul. Świerczewskiego, spaleniu uległo: konstrukcja dachowa na obu budynkach, siano, słoma, zboże, maszyny rolnicze, sprzęt gospodarczy.
Działania straży pożarnej polegały na:
  • podawaniu prądów wody,
  • ewakuacji zwierząt,
  • prowadzeniu prac rozbiórkowych konstrukcji dachowej stodoły oraz obory,
  • usunięciu nadpalonej słomy oraz siana.
W działaniach ratowniczych brało udział:
3 zastępy JRG - 10 osób,
6 zastępów OSP- 38 osób.
Straty oszacowano na ok.40tys.zł.

  15-02-2003 r. Nienadowa (powiat przemyski)
Jedna osoba zginęła w pożarze budynku mieszkalnego.

W działaniach brało udział:
3 jednostki PSP - osób 9,
3 jednostki OSP - osób 21

  14-02-2003 r. Góra Ropczycka (powiat ropczycko-sędziszowski)
W miejscowości Góra Ropczycka (powiat ropczycko-sędziszowski) wybuchł pożar w kotłowni wielorodzinnego budynku mieszkalnego. W objętym pożarem pomieszczeniu składowane było ok. 3 ton węgla oraz drewno opałowe.
W związku z zagrożeniem ewakuowano 15 osób z 4 mieszkań.
Działania gaśnicze polegały na:
  • oddymianiu obiektu,
  • lokalizacji źródła ognia (użyto kamery teromwizyjnej),
  • wyniesieniu materiałów palnych
  • sprawdzeniu instalacji elektrycznych i gazowych w obiekcie.
W akcji trwającej 3 godz. 10 min. brało udział:
5 zastępów PSP - 11 strażaków
2 zastępy OSP - 11 ochotników. Straty oszacowano na 10 tys. zł.
Przypuszczalną przyczyna zdarzenia było nie zachowanie zasad ostrożności przy obsłudze pieca centralnego ogrzewania.

  08-02-2003 r. Bandrów
W miejscowości Bandrów (powiat bieszczadzki) wybuchł pożar budynku mieszkalnego (drewnianego).
Spaleniu uległa część konstrukcji dachu, strop, wyposażenie budynku (meble, sprzęt domowy, odzież).
Uratowano pozostałą część obiektu oraz sąsiedni budynek gospodarczy.
Przypuszczalna przyczyna zdarzenia : zwarcie instalacji elektrycznej. W akcji trwającej 3 godz. 45 min. brały udział 3 zastępy Państwowej Straży Pożarnej - 7 strażaków oraz 3 zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych - 27 strażaków.

  06-02-2003 r. Klecie
W miejscowości Klecie (powiat dębicki) doszło do wypadku.
Kierowca samochodu Ford Transit nie zachował nalezytej ostroznosci na zasniezonej drodze, co spowodowalo zderzenie z samochodem Star. W wyniku zderzenia kierowca Forda doznał złamamia obu nóg, a pasazerka zmarla w karetce w drodze do szpitala. Na cale zdarzenia najechal kierowca ciagnika siodlowego Man z naczepa, ktory widzac co sie dzieje ratujac siebie i innych uzytkownikow drogi, zjechał do rowu gdzie uderzyl w przydrozne drzewo. Nie doznal zadnych obrazen.

Akcja ratownicza trwala 4 godziny. Brały w niej udzial:
OSP Brzostek - 6 osob
OSP Nawsie Brzosteckie - 6 osob
PSP Debica - 5 osob
Holownik z PKS-u Debica
Policjanci z Posterunku Policji w Brzostku

  06-02-2003 r. Pstrągowa
O godz. 20:00 w miejscowości Pstrągowa (powiat strzyżowski) wybuchł pożar drewnianego budynku mieszkalnego.
W chwili przyjazdu zastępów ratowniczych pożarem objęty był dach budynku, natomiast mieszkańcy znajdowali się poza budynkiem.
Działania polegały na podaniu prądów gaśniczych oraz ewakuacji mienia. Sześcioosobowa rodzina z lekkimi objawami zatrucia czadem została odwieziona do szpitala.
W wyniku pożaru spaleniu uległ dach budynku, częściowo strop oraz cześć wyposażenia. Straty wstępnie oszacowano na ok. 30 tys. zł.
W akcji ratowniczej trwającej 3 godz. udział brały 2 zastępy JRG - 7 ratowników oraz 2 jednostki OSP - 12 strażaków-ochotników.

  05-02-2003 r. Nowa Wieś
W Nowej Wsi (powiat rzeszowski) doszło do zderzenia 2 samochodów - Fiat 126p oraz samochód dostawczy Lublin. W wypadku 1 osoba poniosła śmierć.
W akcji brały udział 2 zastępy PSP - osób 6.
Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uwolnieniu ofiary z pojazdu.
Straty oszacowano na ok. 8 tys. zł.
Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było nagłe zjechanie samochodu Fiat 126p na przeciwny pas ruchu.

  29-01-2003 r. Jasło
Ok. godz. 17-ej na ulicy Przemysłowej, na terenie firmy Kronospan Pl. Sp. z. o.o. wybuchł pożar w silosie pyłu drzewnego.
Przyczyną pożaru było przedostanie się do rurociągu centralnego odpylania części metalowej, w wyniku czego nastąpiło zaiskrzenie i wybuch pyłu drzewnego.
W działaniach ratowniczych brało udział:
  • 4 zastępy JRG - 10 osób,
  • 4 zastępy OSP - 24 osoby,
  • 2 zastępy ZSP - 6 osób.
Straty oszacowano ogółem na 50 tys. zł. a wartość uratowanego mienia na 8 mln zł.

  28-01-2003 r. Podkarpacie
Na terenie województwa odnotowano 104 zdarzenia związane z opadami deszczu i roztopami. Działania polegały na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic, usuwaniu rozlewisk, udrażnianiu przepustów. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach:
  • rzeszowskim - 22,
  • leżajskim - 21,
  • niżańskim - 20.
Ponadto monitorowano i usuwano zatory na rzece Wielopolka w Okoninie w pow. ropczycko-sędziszowski oraz na rzekach Wisłoka i Ropa w pow. jasielskim.

  27-01-2003 r. Krajowice - powiat jasielski
Około południa doszło do wypadku drogowego w którym uczestniczyły: TIR marki Renault oraz samochód osobowy Polonez.
W wyniku zdarzenia samochód osobowy został przygnieciony przez naczepę TIRa tak, iż. w momencie przybycia jednostek ratowniczych nie było do niego bezpośredniego dostępu.
Działania jednostek ratowniczych polegały na wydobyciu rannego kierowcy z samochodu ciężarowego. W dalszej kolejności, przy użyciu dźwigu i specjalistycznego sprzętu hydraulicznego, odciągnięto ciągnik siodłowy Tira, a po podniesieniu naczepy wydobyto zwłoki mężczyzny z wraku Poloneza.
Następnie zabezpieczano miejsce zdarzenia poprzez podawanie środków gaśniczych i neutralizację substancji chemicznych - z samochodu TIR nastąpił wyciek paliwa, samochód osobowy był wyposażony w instalację gazową.
W akcji trwającej ponad 3 godziny brały udział:
  • 4 zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Jasła - 13 strażaków,
  • 2 zastępy Zakładowej Straży Pożarnej ("Gamrat" i "Rafineria" Jasło) - 6 strażaków,
  • dźwig z firmy "Transwiert Jasło"
  • inne służby - 20 osób.
Straty oszacowano na około 200 tys. złotych.

Zobacz zdjęcia   24-01-2003 r. Lubaczów
Prawie 9 godzin walczyło z pożarem w Zakładzie Stolarki Budowlanej "Kubiszyn" 80-ciu strażaków.
Działania ratownicze polegały na:
  • podawaniu środków gaśniczych w natarciu i obronie,
  • schładzaniu obiektów,
  • ewakuacji mienia,
  • zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
  • rozpoznawaniu substancji chemicznych i innych.
Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było zwarcie instalacji elektrycznej w pomieszczeniach lakierni.
Straty oszacowano na 800 tys. zł. Uratowano mienie na 500 tys.zł.

  23-01-2003 r. Kombornia - powiat krośnieński
Nad ranem (ok. godz. 4.) doszło do pożaru budynku gospodarczego, w wyniku czego spaleniu uległo: więźba dachowa, drewniana część budynku, ciągnik, składowany materiał i sprzęt gospodarczy.
W działaniach ratowniczych, trwających 3:48 godz., uczestniczyło 3 zastępy JRG - 12 osób i 4 zastępy OSP 24 osoby.
Starty oszacowano na ok. 90 tys. zł, a uratowane mienie na 70 tys.

  21-01-2003 r. Zarzecze - powiat jasielski
Po godz. 18. zauważono pożar budynku gospodarczego z przyległym garażem oraz znajdującym się w nim samochodem.
Do akcji skierowano 4 jednostki PSP - 8 strażaków oraz 6 jednostek OSP - 33 ochotników.
Pożarem objęty był garaż wraz z samochodem oraz konstrukcja dachu budynku gospodarczego.
Działania ratowników polegały na:
  • zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
  • pracach rozbiórkowych konstrukcji budowlanych,
  • oddymianiu,
  • dostarczaniu wody
Straty oszacowano na ok. 44 tys. zł. Uratowano mienie o wartości ok. 200 tys. zł.
Przypuszczalną przyczyna pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej w garażowanym samochodzie.

  20-01-2003 r. Nisko
Ok godz. 15. przewrócił się ciągnika siodłowy Renault, przewożący ok. 150 sztuk trzody chlewnej.
W wyniku zdarzenia zostało zabitych 10 szt. świń.
W działaniach, polegających na ewakuacji trzody, neutralizacji substancji ropopochodnych oraz podniesieniu przewróconego pojazdu, brało udział 6 zastępów JRG - osób 16 wraz ze specjalistycznym dźwigiem, oraz 1 zastęp OSP - osób 5.
Straty oszacowano na ok. 100 tys. zł.

  19-01-2003 r. Dębica
O godz.13:30 doszło do zderzenia 2 samochodów osobowych.
W wyniku zdarzenia 4 osoby odniosły obrażenia.
W akcji brało udział 2 zastępy PSP, których działania polegały na udzieleniu pomocy przedmedycznej, transporcie rannych i zabezpieczeniu terenu działań. Straty oszacowano na około 10 tys zł.

  16-01-2003 r. Babica - powiat strzyżowski
O godzinie 10:52 doszło do wypadku drogowego z udziałem czterech samochodów osobowych. Spowodowały zablokowanie dwóch pasów drogi E-9.
W wyniku wypadku ranne zostały dwie osoby.
Działania prowadziły 3 zastępy PSP - osób 9 , polegały na rozdzieleniu i usunięciu na pobocze rozbitych pojazdów oraz zneutralizowaniu powstałych plam na jezdni.
Straty szacunkowe ok.20 tys. zł.

  15-01-2003 r. Województwo podkarpackie
Na skutek opadów deszczu i gwałtownego topnienia śniegu strażacy województwa podkarpackiego wyjeżdżali 78 razy do zdarzeń związanych z usuwaniem wody z zalanych budynków, piwnic i posesji. Najwięcej takich zdarzeń odnotowano w powiatach leżajskim - 24, niżańskim -19, stalowowolskim - 15 i rzeszowskim -8.
Ponadto w powiecie kolbuszowskim na rzece Nil strażacy usuwali, przy pomocy koparki i podręcznego sprzętu burzącego, zator lodowy, który powstał na jednym z mostów. Podobne zdarzenie miało miejsce również na rzece Błotnia w powiecie leżajskim.

  13-01-2003 r. Górno - powiat rzeszowski
Ok. godz. 09:30 doszło do groźnego wypadku drogowego.
W wyniku zderzenia dwóch samochodów ciężarowych 3 osoby zostały ranne.
W akcji uczestniczyło 3 zastępy PSP - 8 ratowników oraz 1 zastęp OSP - 8 ratowników.
Szacunkowe straty - 80 tys. zł.

  13-01-2003 r. Mielec
W zakładzie produkcji mebli "BRW" ok. godz. 9:00 zauważono pożar.
Do akcji skierowano 5 zastępów PSP - 13 ratowników.
Akcja gaśnicza trwała 2 godz. 24 min.
Spaleniu uległa instalacja odpylająca.
Wstępne straty oszacowano na ok. 1mln zł. Przyczyna pożaru nie została jeszcze ustalona.

  12-01-2003 r. Nisko
Na skutek pożaru, do jakiego doszło w bloku mieszkalnym, śmiertelnemu wypadkowi uległa niewidoma kobieta.
W działaniach polegających na odłączeniu energii elektrycznej, gazu oraz oddymianiu i przewietrzeniu pomieszczenia uczestniczyły 3 zastępy PSP - 6 strażaków.
Spaleniu uległo wyposażenie kuchni, w wyniku działania wysokiej temperatury i dymu uszkodzone zostało wyposażenie przedpokoju i klatki schodowej.
Straty oszacowano na ok. 15 tys. zł. Przyczyna zdarzenia nie została jeszcze ustalona.

  11-01-2003 r. Głowienka - powiat krośnieński
W wyniku wybuchu gazu, do którego doszło w budynku mieszkalnym, poszkodowana została jedna osoba oraz nastąpiły wewnętrzne zniszczenia obiektu.
W działaniach polegających na zakręceniu głównego zaworu gazu i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia uczestniczył
1 zastęp PSP - 3 osoby i jeden zastęp OSP - osób 6.
Straty oszacowano na ok. 20 tys. zł

  09-01-2003 r. Dąbrowa Rzeczycka - p. stalowowolski
W wyniku pożaru budynku mieszkalnego spaleniu uległa część poddasza mieszkalnego.
W akcji trwającej 5 godz. 23 min. brało udział 3 zastępy PSP 11 strażaków, 4 zastępy OSP - 24 strażaków.
Przypuszczalna przyczyna zdarzenia to zwarcie instalacji elektrycznej.
Straty oszacowano na około 30 tyś. zł.

  06-01-2003 r. [Sanok]
W wyniku pożaru, który wybuchł w wolnostojącym garażu, zginęła jedna osoba - mężczyzna w wieku około 60 lat.
W akcji ratowniczo-gaśniczej brały udział 3 jednostki PSP - 8 strażaków.
Działania jednostek polegały na lokalizacji i ugaszeniu pożaru, wydobyciu zwłok oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.
Straty oszacowano na ok. 6 tys. zł.
Przyczyna pożaru jeszcze nie została ustalona.

  04-01-2003 r. [Barwinek - powiat krośnieński]
Około północy miał miejsce wypadek dwóch samochodów: Nissan i IVECO. Samochód IVECO w padł w poślizg po czym uderzył w tył samochodu Nissan, spychając go jednocześnie do rowu.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia 2-ch zastępów PSP, stwierdzono, że w samochodzie, zepchniętym do rowu znajdują się poszkodowane osoby. Lekarz stwierdził zgon 2-ch osób mężczyzny i dziecka 3 letniego.
Trzy pozostałe osoby w stanie ciężkim zostały odwiezione do szpitala. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uwolnieniu ludzi poprzez rozcinanie i rozginanie konstrukcji samochodu. Samochód Nissan został wyciągnięty za pomocą GBA 2/28.
W działaniach uczestniczyło dwa zastępy PSP - osób 6.
Szacunkowe straty ok. 30 tys.zł.

  03-01-2003 r. [Zaleszany - powiat stalowowolski]
W budynku mieszkalnym doszło do wybuchu gazu. Przyczyną zdarzenia było rozszczelnienie się linii przesyłowej wysokiego ciśnienia, przebiegającej w pobliżu budynku. W wyniku zdarzenia 2 osoby zostały ranne oraz nastąpiło naruszenie konstrukcji budowlanej obiektu.
W akcji trwającej 2 godz.17 min. brały udział 3 zastępy PSP - 9 strażaków i 1 zastęp OSP - 5 ochotników.
Działania zastępów polegały na podaniu jednego prądu wody na palące się poddasze, lokalizacji źródła emisji gazu oraz zabezpieczeniu zagrożonej strefy.
Straty oszacowano na ok. 25 tys. zł.

  02-01-2003 r. Rzeszów
Ok. godz. 21. na ul. Grottgera wybuchł pożar w sklepie obuwniczym. Spaleniu uległa część wyposażenia sklepu.
Straty oszacowano na ok.6.tys. Uratowano mienie o wartości ok.10 tys.zł
W działaniach ratowniczych brało udział:3 zastępy JRG-11 osób.
Przypuszczalna przyczyna pożaru zwarcie instalacji elektrycznej.

Ponadto na terenie województwa zanotowano 14 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów.

  01-01-2003 r. Rudna Mała - powiat rzeszowski
Około północy w klubie "Hades" wybuchł pożar. W akcji brało udział 10 zastępów PSP - osób 26 oraz 4 zastępy OSP 4 zastępy OSP - osób 22.
Spaleniu uległo: dach oraz poddasze budynku, sprzęt komputerowy, oświetleniowy oraz nagłośnieniowy jak również wyposażenie pokoi mieszczących się na poddaszu.
Szacunkowe straty ok. 300 tys. zł. Uratowano mienie wartości ok. 300 tys. zł, w tym pozostałą cześć budynku z wyposażeniem.
Akcja trwała 10 godzin.
 
Statystyka  
 

 
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Pożary
192
190
1854
2471
552
417
323
1029
556
248
339
387
Miejscowe zagrożenia
755
688
1197
564
770
720
1107
1410
917
619
668
691
Alarmy fałszywe
34
24
31
44
37
49
39
64
39
23
20
39
                         
Straty ogółem
(od 1.01.2003 r.):
67 562 tys. zł

Wypadki z ludźmi (od 1.01.2003 r.):
Ranni ratownicy
15
 
Ranni inni
944
 
Śmiertelne inni
131
 
 
Projekt i wykonanie
Marcin Betleja
© 2002-2014 KW PSP w Rzeszowie